Jest rzeczą także władzy publicznej, tworzenie warunków dobrego funkcjonowania i rozwoju dla samorządów - powiedział w poniedziałek w Rzeszowie wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik ds. referendum konstytucyjnego Paweł Mucha.



Wiceszef Kancelarii Prezydenta zainaugurował w poniedziałek serię otwartych spotkań dyskusyjnych dot. referendum ogólnokrajowego ws. konstytucji.

Mucha podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej, że wszystkie spotkania regionalne będą odbywały się w formule otwartego dialogu. Jak mówił, chce, żeby dyskusja, poza ideą referendum, poza przedstawieniem uzasadnienia dla potrzeby tego referendum, dotyczyła także spraw samorządu terytorialnego.

Mucha zaznaczył, że poniedziałkowe rozmowy mogą dotyczyć także roli samorządu województwa - jeżeli chodzi o politykę regionalną i współdziałania na forum UE. "Chcemy rozmawiać na temat pozytywnych stron regulacji konstytucyjnej, ale także i pewnych niedostatków, jeżeli chodzi o regulację konstytucyjną, co do samorządu terytorialnego, co do tego, jakie uwarunkowania są zawarte w konstytucji" - podkreślił.

"Jest rzeczą także władzy publicznej tworzenie warunków dobrego funkcjonowania i rozwoju dla samorządów" - dodał.

Stąd - jak podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta - inicjatywa prezydenta dot. powołania zespołu skupiającego organizacje, reprezentujące zrzeszenia samorządu terytorialnego, reprezentowane w komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta ocenił, że przykład Podkarpacia dowodzi, że dobrze zarządzane regiony to ogromny kapitał.

Mucha poinformował także, że wszystkie spotkania będą odbywały się według ścisłego harmonogramu. Drugie z nich odbędzie się w piątek w Szczecinie, kolejne 29 września w Kielcach, a w dalszej kolejności odbędą się jeszcze co najmniej trzy kolejne spotkania w październiku.

"Jestem przekonany, że te spotkania przybliżą nas ku temu celowi, żeby Polacy wypowiedzieli się w sposób jednoznaczny na temat tego, jakie materie będą stanowić podstawę sformułowania pytań referendalnych" - dodał.

Podkreślił, że Kancelaria Prezydenta chce, żeby proces konsultacji postępował w toku debaty, spotkań eksperckich, dyskusji w Pałacu Prezydenckim, bezpośrednich aktywności prezydenta i spotkań w regionach.