Sprawa Brutuska, czyli "House of Cards" po polsku. Jak Tusk został szefem Rady Europejskiej

autor: Mira Suchodolska13.05.2017, 08:45
Donald Tusk

Donald Tuskźródło: ShutterStock

Przyjrzyjmy się raz jeszcze kulisom wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, by lepiej zrozumieć, jak działa wielka polityka.

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

Komentarze (41)

  • toja(2017-05-13 09:38) Zgłoś naruszenie 7428

    Artykuł bardzo tendencyjny - życzliwy dla Tuska!. Po pierwsze i najważniejsze: od kiedy to głosowanie nad czymś sprowadza się wyłącznie do zapytania: kto jest przeciw? I na tym koniec. Pamiętać należy, że w głosowaniach w strukturach UE głosy wstrzymujące się są traktowane jako sprzeciw. Kto wie, jak zagłosowaliby uczestnicy, gdyby im zadano te- obowiązujące w każdym normalnym głosowaniu - pytania. A dlaczego im nie zadano tych pytań - wydaje się oczywiste, choć autorka, tak jak cała opozycja usilnie ten problem pomija. Jednak się czegoś obawiano. I jeszcze jedno: nie poruszono tutaj problemu zachowania się pana T. przed wyborem. Buta, arogancja, postawa na zasadzie "bez łaski" jasno wskazują, że ten pan dawno wiedział od swych niemieckich patronów, że będzie wybrany, bo jako marionetka jest dla nich wygodny. A to, że ten pan posunie się do wszystkiego, czego tylko sobie zapragnie p. Merkel - to jest oczywiste jak 2+2=4. I za to ta pani mu się wciąż odwdzięcza w różnych formach. Po jego kadencji zapewni mu znów jakąś lukratywną posadkę. Zobaczycie!!!

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • pamiętliwy(2017-05-13 09:10) Zgłoś naruszenie 5512

    Ten co obiecał likwidację abonamentu RTV.Niech wraca i likwiduje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jak został "szefem rady"?(2017-05-13 10:28) Zgłoś naruszenie 4926

    Ryży to taki klasyczny "słup", takie PO-pychadło ludzi, którzy faktycznie rządza w Jewropie. Tuck to wydmuszka medialna i nic więcej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • piniusz(2017-05-13 09:42) Zgłoś naruszenie 475

    tak jakoś zapomniała pani wspomnieć, że nie o 16 było wiadomo, lecz już w południe gdy Merkel w Bundestagu o "dobrej współpracy z Tuskiem wspomniała-przed głosowaniem?

    Odpowiedz
  • Domestos(2017-05-13 10:47) Zgłoś naruszenie 4617

    jak na "przyglądanie się kulisom", to artykuł wyjątkowo marny. Do tego napisany podłą polszczyzną, pełną potocznych śmieciówek. Czyta się to absolutnie paskudnie. Więcej w tym konfabulacji i osobistych impresji, niż faktów z "politycznej kuchni". Krótko mówiąc: D.N.O.

    Odpowiedz
  • gastarbeiter(2017-05-13 10:43) Zgłoś naruszenie 438

    kolejna proba manipulacji czytelnikow

    Odpowiedz
  • Gacek(2017-05-13 11:21) Zgłoś naruszenie 3213

    Pisz kobieto powieści.Najlepiej kryminalne lub politifiction. Moim zdaniem nie rozumiesz pojęcia - dziennikarz.

    Odpowiedz
  • Tato, tato, sprawa sie rypla(2017-05-13 11:59) Zgłoś naruszenie 2711

    do @ Arek(dzisiaj 10:48)--jakby to skomentował W. Łysiak :"something *************** !!! Dodam jeszcze, że ten zdrajca i karierowicz powiedział kiedyś, że:"polskość to nienormalność" i gdyby to powiedział o swoim kraju polityk zachodni, to na drugi dzień byłby tylko cieciem!!!

    Odpowiedz
  • Wszystko jasne(2017-05-13 11:53) Zgłoś naruszenie 2616

    Donald Tusk! By szariat wszedł lepiej.

    Odpowiedz
  • Zofia(2017-05-13 12:08) Zgłoś naruszenie 2117

    Ży.doniemic Tusk nigdy Polakiem nie był, nie jest i nigdy nie będzie. Jak i jego ży.doniemiecka rodzina. On ma tylko obywatelstwo polskie jak i pierwsze niemieckie, czyli dwa paszporty. Jego siostra mieszka w Niemczech, jest Niemką. Nie załapali się na ewakuację jak ich ciotka z rodziną z gdańskiego Gestapo, na Gustlofie, dlatego przeżyli. Oni języka polskiego uczyli się dopiero w powszechniaku, czym narażali się na kpiny i ostracyzm innych. W domu porozumiewali się wyłącznie w języku ojczystym, czyli niemieckim, zakamuflowany chazarze Narymut czy jak ci tam naprawdę.!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • POLSKO ... w czym żeś TY ... i komu zawinila ...(2017-05-13 10:37) Zgłoś naruszenie 2132

    ... że OPATRZNOŚC obdarzyła Cię takim BADZIEWIEM bolszewickim ... o zabarwieniu czerwono-brunatno-czarnym . PIS-Bolszewicy to siermiężni NIEUDACZNICY ... zdolni tylko być JANCZARKAMI Kaczyńskiego ... DYKTATORKA w Polsce.. Czego się nie dotkną, to ... S.P.I.E.R.D.O.L.Ą.... J. Piłsudski b. NACZELNIK RP powiadał takim ..." WAM kury szczać prowadzać, a nie politykę robić". .. CAŁA Europa już się śmieje z NIEUDACZNIKÓW

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • pawelxp(2017-05-13 13:12) Zgłoś naruszenie 216

    Pani Suchodolska popelnia juz ktorys z kolei tworczy tekst,z ktorego nie wynika to co zawarte jest w tytule. Ja tez slyszalem od duzego o malego polityka z roznych partii o Pani niezbyt pochlebne rzeczy i co z tego? Skoro pisze sie o tym "jak zostal szefem RE to trzeba bylo to opisac, a nie skupiac sie na tym co niby myslal PiS z Kaczynskim i Czarneckim i jakie to zebrali baty. Kazdy to ocenia wedlug siebie, a skutki okza sie za jakis czas. Jestem pewien ze zaskocza nie jedna osobe. Pani Suchodolska chciala napisac w jaki sposob Tusk zostal wybrany na druga kadencje RE a napisal jak ta sprwe rozgrywano w PiS, co w wiekszosci jest konfabulacja i domyslami. Prosze naprawde opisac w jaki sposob zostal wybrany kandydat, ktorego njikt nie zglaszal. Tusk sam siebie wybral na przweodniczacego i to cala prawda, gdyby nie to, ze nic nie zalezalo od rzadu polskiego, zadnego Kaczynskiego, czy Szydlo. Decyzja byla podjeta juz rok temu przez kanclerz Merkel przy zgodzie Hollana a rezta zostala spacyfikowana rzonymi grozbami sankcji. Pokazowka bylo rozgrywanie sprawy polskiej przez KE i Timmermansa. To bylo grozenie kazdemu, bo kzdy ma cos za uszami i jak kanclerz zechce to kazdy moze miec klopoty. Tusk byl potrzebny i jakis czas bedzie potrzebny do pacyfikacji ewentualnych buntownikow jej polityki wobech uchodzcow i Turcji. To ona Tuskowi umoscila ta posade i z jej reki ja utraci, ale to jezcze troche, bo jezeli nie pojawi sie koziol ofiarny jej polityki to zostanie nim Tusk.My nic nie moglismy i nie mozemy nic na to pradzic. jedno co sie udalo to pokazanie, ze w trudnych sprawach mozemy postawic veto i dlatego Pani Merkel byla w Warszawie aby zakominikowac Kaczynskiemu i Szydlo, kto zostanie przewodniczacym RE. Wszyscy o tym wiedzieli tylko nie mozna bylo powiedzic, z e poddajemy sie i przyjmujemy warunki Merkel, bo wyborcy by sie burzyli. Tam sa do zrealizowania plany i one narazie ida po mysli Pani Merkel i jej mocodawcow. Pan Tusk jest tam do wykonywania polecen jak sluzacy w palacu i nic wiecej. W kraju robi sie wokol niego zamieszanie, aby stworzyc sztuczna atmosfere jego waznosci i mozliwosci kandydowania na prezydenta co w oczach oszukiwanych wyborcow PO jest"Victoria". To na potrzeby Platformy aby nie zniknela ze sceny. Tyle to i ja wiem o wyborze Tuska i nie odkrywa Pani zadnych tajemnic, a jedynie wzbudza, niby tajemna atmosfere wokol tego. Byloby ciekawe gdyby Pani Suchodolska naprawde poszperala w gronie unijnych urzednikow i poza nimi w elitach decyzyjnych, ale tam Pani stpy nie dadza rady sie wspiac. Dlatefo wziela Pani spora wierszowke, za cos co wszyscy mogli sie domyslac, a po czesci zostalo to wymyslone przez ludzi robiacych piar. Prosze tez spytac Pana Kijowskiego, dlaczego przestanie byc grzeczny? To bedzie ciekawsze i wtedy powinna Pani wziasc podwojna wierszowke. bede czekal.

    Odpowiedz
  • jaco(2017-05-13 15:35) Zgłoś naruszenie 196

    Uważałem GP za poważny dziennik , s tu gazetka promocyjna. Szkoda ,że autorka nie pokusiła się o refleksje, że tzw. 27-1 tj. jak sparing w okręgówce. pozdrawiam normalnych

    Odpowiedz
  • Tato, tato, sprawa sie rypla(2017-05-13 12:00) Zgłoś naruszenie 158

    do @ Arek(dzisiaj 10:48)- wycieli jeszcze raz --jakby to skomentował W. Łysiak :"something .po.j.e.b.a.ł.o.ś.."... !!! Dodam jeszcze, że ten zdrajca i karierowicz powiedział kiedyś, że:"polskość to nienormalność" i gdyby to powiedział o swoim kraju polityk zachodni, to na drugi dzień byłby tylko cieciem!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fuks(2017-05-13 14:58) Zgłoś naruszenie 147

    Kto czyta takie epistoły i do tego dotyczące Tuska, to bita karta

    Odpowiedz
  • Antek(2017-05-13 10:23) Zgłoś naruszenie 1415

    Dla mnie obie strony zachowują sie gorzej niż moja 5 letnia córka. Mam nadzieje że kiedyś przyjdzie ktoś młody i energiczny i zdeklasuje tych starych rozleniwionych kocurów

    Odpowiedz
  • Daro(2017-05-13 13:15) Zgłoś naruszenie 1213

    I ponownie caly wredny swiat przciwko gnebionej Polsce. To ja juz wole byc Europejczykiem

    Odpowiedz
  • Ludomił(2017-05-13 10:22) Zgłoś naruszenie 1210

    Sam się sobie dziwię, ale sporo wyciągnąłem informacji z tego artykułu. Nie jestem za PO czy PiS, chociaż bliżej mi z miłością do ojczyzny do tych drugich. Na pierwszym miejscu zawsze Polska (a nie Europa). Bardzo mnie zainteresowało to założenie, że Tusk stracił na tej awanturze, a Kaczyński zyskał. Tez tak to widzę i tak czuję. Nie ze wszystkimi tezami się zgadzam w tym artykule, ale wiele ciekawych spostrzeżeń, muszę przyznać.

    Odpowiedz
  • Arek(2017-05-13 10:48) Zgłoś naruszenie 717

    Krytykujecie Tuska a głosowaliście na niego i nadal za nim stoicie.

    Odpowiedz
  • Zadanie dla Myślących Wyznawców Kaczynskiego ... (2017-05-13 21:28) Zgłoś naruszenie 66

    Czym się różni podjęta nieudana próba zawiązania przez J. Kaczyńskiego "PANA " z PIS ... KONFEDERACJI z Kanclerz Niemiec , ... w celu "przetrącenia" kandydatury Tuska z Polski w wyborach na szefa Rady Europy ...... na tle zawiązanej Konfederacji Targowickiej "Magnatów" z Polski z CARYCĄ Katarzyną w Rosji. ... Nawet pojechał do Niemiec do p. Merkel "czołgać się patriotycznie", aby tylko na swoim postawić ... ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz