To dokument poświęcony urodzonemu w Gliwicach poecie, prozaikowi, tłumaczowi, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Julianowi Kornhauserowi.

„To film dokumentalny o poecie, jego twórczości, aurze, dokonaniach, o tym co zrobił dla poezji polskiej, poecie nieco zapomnianym, a który przecież odegrał tak fundamentalną rolę w polskiej Nowej Fali. Oglądając film chcemy te wiersze – mówiące tak wiele o fundamentach życia, o przemijaniu - przeczytać. Poezja jest w nas i ma dla nas ogromne znaczenie” – powiedziała o filmie przewodnicząca kapituły, medioznawczyni prof. Krystyna Doktorowicz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

„Zadzwonię do profesora, pewnie się ucieszy” – zapowiedziała Beata Netz. „Dziękuję wspaniałym jurorom za to, że czułą stronę poezji i Juliana Kornhausera tak wspaniale rozszyfrowali” – dodała zdobywczyni Grand Prix i 15 tys. zł.

Drugie miejsce i 10 tys. zł zdobyli autorzy reportażu multimedialnego „Jak z nut” – Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice oraz dziennikarze katowickiej „Gazety Wyborczej” Iwona Sobczyk i Dariusz Kortko. Reportaż poświęcony historii jednego z czołowych polskich zespołów symfonicznych - Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, został opublikowany na portalu wyborcza.pl.

Trzecia nagroda – ex aequo – trafiła do Macieja Szczawińskiego i Beaty Netz za poświęcony pochodzącemu z Sosnowca wybitnemu malarzowi, poecie, dramaturgowi prof. Jackowi Rykale dokument „Żółte światło pustych miejsc” (TVP Kultura) oraz do Marka Chylińskiego za publikację historyczno-kryminalnego materiału „Noc zbójców” na portalu Silesion.pl. Autorzy otrzymali po 7,5 tys. zł.

Decyzją Kapituły przyznano także dwa wyróżnienia o wartości 2,5 tys. zł. Zdobyli je Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak za reportaż radiowy pt. "Pieśń Spartakusa" o 88-letnim złomiarzu spłacającym dzięki temu zajęciu dług wobec ZUS - niegdyś przedsiębiorcy z sukcesem współpracującym z górnictwie, zrealizowany dla Polskiego Radia Program 1 oraz Barbara Gruszka-Zych za artykuł o człowieku sukcesu i głębokiej wiary Wojciechu Halarewiczu pt. „Mazdą do nieba” opublikowany w „Gościu Niedzielnym”.

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2016 roku. Do konkursu zakwalifikowano 45 materiałów dziennikarskich (9 telewizyjnych, 18 prasowych, 5 radiowych i 13 internetowych).

Oceny prac, które przeszły etap oceny formalnej, dokonała kapituła konkursu w składzie: dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Krystyna Doktorowicz, prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek Magdalena Bochenek-Kępa, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice Anna Sekudewicz, dziennikarz i działacz samorządowy Andrzej Zydorowicz, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzej Kowalczyk, dziennikarz Jan Dziadul, wydawca i redaktor naczelny portalu Silesion.pl Kamil Durczok, dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk oraz marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. K. Bochenek jest promocja regionu, a także upamiętnienie wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek – znanej śląskiej dziennikarki, pomysłodawczyni wielu akcji i inicjatyw społecznych, która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Konkurs ma charakter otwarty, a związek z zagadnieniami związanymi z problematyką województwa śląskiego może być zarówno dosłowny, jak i uniwersalny, wieloaspektowy i nie musi być tematem wiodącym.

Organizatorami konkursu są Fundacja im. Krystyny Bochenek, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Uniwersytet Śląski i Teatr Śląski. Województwo Śląskie corocznie finansuje nagrodę w wysokości do 50 tys. zł. „Naprawdę warto było zacząć ten konkurs, warto pokazywać takie osoby i te dzieła - różne historie ludzi, regionu, dogłębnie pouczające, skąd jesteśmy i jakie jest życie wokół nas” – podkreślił marszałek Saługa. (PAP)