"Otwarci na Konstytucję" - to hasło zaplanowanego na niedzielę dnia otwartego w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie. W programie wydarzenia przewidziano m.in. turniej wiedzy o Konstytucji RP oraz możliwość rozmowy z pracownikami Biura RPO.

W kwietniu minie 20 lat od uchwalenia obecnie obowiązującej Konstytucji RP. "Z tej właśnie okazji otwieramy Biuro RPO na spotkania z Konstytucją, o Konstytucji, dla Konstytucji. Przypominamy jej wagę i znaczenie w codziennym życiu każdego z nas" - poinformowano na stronie RPO.

Obecnie obowiązująca Konstytucja została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r., 25 maja 1997 r. została zatwierdzona w referendum konstytucyjnym; obowiązuje od 17 października 1997 r.

Dzień otwarty odbędzie się w stołecznej siedzibie RPO przy ul. Długiej w niedzielę 2 kwietnia od godz. 10 do godz. 14. W jego ramach goście Biura RPO będą mogli zapoznać się m.in. "z misją i zasadami działania urzędu". Ponadto pracownicy Biura będą udzielać informacji prawnej, będzie także możliwość złożenia wniosku do Rzecznika.

W programie wydarzenia przewidziano m.in: rozmowy z pierwszą Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ewą Łętowską oraz z sędzią Trybunału Konstytucyjnego w latach 1998-2007 prof. Jerzym Ciemniewskim, z którym o początkach powstawania Konstytucji RP będzie rozmawiał RPO Adam Bodnar. O najciekawszych sprawach, którymi się zajmują, opowiedzą zaś pracownicy zespołów Biura Rzecznika.

Ponadto zaplanowano turniej wiedzy o Konstytucji RP, wspólne czytanie fragmentów ustawy zasadniczej dotyczących praw i wolności jednostki, a także gry i zabawy edukacyjne dla dzieci pod hasłem: "Kącik małego obywatela".

"Zapraszamy wszystkich chętnych: turystów, spacerowiczów, przechodniów. Wstęp wolny" - zachęca Biuro RPO.

Zgodnie z zapisami polskiej Konstytucji z 1997 r. RPO stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w ustawie zasadniczej i przepisach. "Rzecznik Praw Obywatelskich jest w swojej działalności niezawisły, niezależny od innych organów państwowych i odpowiada jedynie przed Sejmem na zasadach określonych w ustawie" - głosi ustawa zasadnicza. Konstytucyjnie zagwarantowano też, iż "każdy ma prawo wystąpienia, na zasadach określonych w ustawie, do RPO z wnioskiem o pomoc w ochronie swoich wolności lub praw naruszonych przez organy władzy publicznej". (PAP)