Fotografie, makietę kolejową oraz model parowozu zaprezentowano na otwartej w środę wystawę towarzyszącej konferencji dotyczącej ochronie dziedzictwa kolejowego. Ekspozycja prezentuje historię kolei i jej zabytkowe obiekty.

"Chcę, aby to nasze dziedzictwo zostało zachowane. Kolejnictwo to historia, ale również przyszłość polskiego transportu. Bardzo liczymy na to, że będzie się ono rozwijało" - powiedział marszałek senatu Stanisław Karczewski, podczas uroczystego otwarcia wystawy.

Na ekspozycję składa się zestaw fotografii m.in. ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Towarzystwa Kolei Wielkopolskiej, Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei oraz Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Na wystawie można również zobaczyć model parowozu Ol-49 w skali 1:10, którego oryginał znajduje się w parowozowni w Wolsztynie oraz makietę kolejową PKP Cargo, która prezentowana będzie przez najbliższe dwa tygodnie.

Senator Stanisław Kogut przypominając wydarzenia historyczne podkreślił znaczenie polskich kolejarzy. Mówił m.in. o pomocy marszałkowi Piłsudskiemu w przerzuceniu lekkiej konnicy w 1920 r., wysadzeniu niemieckiego pociągu pancernego w Szymankowie 1 września 1939 r., oraz o strajku głodowym w czasie stanu wojennego we Wrocławiu.

"Kolejarze zawsze idą do służby, a nie idą do roboty. Moim marzeniem jest powołanie zespołu międzyresortowego, oraz - z okazji stulecia odzyskania niepodległości - muzeum kolejowego, żeby ratować zabytki. (...) Proponuję abyśmy wzięli wzór z Yorku w Wielkiej Brytanii. Tam jest muzeum narodowe finansowane przez rząd, przez ministra infrastruktury i prywatny kapitał" - mówił Kogut.

W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska, oraz senatorowie: Stanisław Karczewski, Stanisław Kogut, Adam Bielan, Bogdan Borusewicz, Antoni Szymański i Robert Gaweł.

Ekspozycja zorganizowana została przez PKP Cargo we współpracy z PAN. (PAP)