Wydaje się, że kierunek negocjacji ws. Deklaracji Rzymskiej jest właściwy - powiedział PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jeśli ten dokument w kształcie, w jakim jest obecnie negocjowany, będzie podpisany, to możemy być z niego zadowoleni - dodał.

We wtorek wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premier Beatą Szydło. Jego tematem była przede wszystkim treść polskich propozycji do Deklaracji Rzymskiej. W spotkaniu uczestniczyli również wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański oraz prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Szczerski mówił w środę PAP, że wtorkowa rozmowa prezydenta i premier pokazała "wspólnotę myślenia w sprawach europejskich" pomiędzy Kancelarią Prezydenta i rządem. "Pan prezydent rozmawiał z panią premier przede wszystkim o treści deklaracji, o procesie negocjacji, o polskich postulatach, o polskim wkładzie do deklaracji" - powiedział prezydencki minister. Podkreślił, że "dobrze się stało, że Polska była bardzo aktywnym uczestnikiem tworzenia tego dokumentu, także poprzez Grupę Wyszehradzką".

Minister zaznaczył, że negocjacje dotyczące ostatecznego kształtu Deklaracji Rzymskiej nadal się toczą, a zostaną zamknięte dopiero wtedy, gdy pod dokumentem znajdą się podpisy przywódców Unii Europejskiej. Jak mówił, "Deklaracja Rzymska oczywiście zawsze będzie wynikiem kompromisu, będzie zawierała zapewne bardzo otwarte zapisy, ale przekaz jest istotny".

"Uroczystość domykająca proces negocjacji jest przed nami, odbędzie się w sobotę w Rzymie, ale dzisiaj wydaje się, że możemy uznać, że kierunek negocjacji jest właściwy. I że kształt tego dokumentu będzie na tyle otwarty i będzie na tyle zawierał zapisy, które przekazują gwarancje jedności europejskiej, że możemy być z niego zadowoleni. Jeśli ten kierunek będzie dotrzymany i ten dokument w takim kształcie, jak obecnie jest negocjowany, zostanie ostatecznie podpisany" - powiedział Szczerski.

Zaznaczył, że koncepcja aktywnej Polski współtworzącej Europę jedności i Europę wolności powinna być głównym przekazem polskiej polityki europejskiej. "Panu prezydentowi bardzo zależy na tym, żeby Polska zaprezentowała w najbliższych miesiącach pozytywny wkład do tworzenia przyszłego kształtu Unii Europejskiej w tych właśnie kierunkach: czterech wolności, czterech jedności" - podkreślił Szczerski.

"Prezydent wyraźnie podkreślał, że dyskusja o przyszłości Europy musi opierać się na fundamencie czterech jedności - prawa, instytucji, budżetu i rynku - oraz czterech swobód - przemieszczania się ludzi, towarów, usług i kapitału" - stwierdził minister w Kancelarii Prezydenta RP. Jak dodał, "te cztery jedności i cztery wolności muszą być dla Europejczyków zagwarantowane w przyszłości, by odbudować zaufanie do UE i przekonać Europejczyków, że warto być razem".

W sobotę w Rzymie na uroczystym szczycie z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały integrację europejską, ma zostać przyjęta Deklaracja Rzymska. Ma ona wyznaczyć kierunek dla UE 27 państw - bez Wielkiej Brytanii przygotowującej się do opuszczenia Wspólnoty - na najbliższa dekadę. (PAP)

Marzena Kozłowska