Poseł Nowoczesnej Marek Sowa złożył w środę wniosek o wykreślenie z porządku obrad Sejmu punktu dotyczącego rządowego projektu ustawy o sieci szpitali. Jak tłumaczył, nie można pracować nad projektem, kiedy nie ma wykazu placówek, które znajdą się w sieci.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że wniosek posła Nowoczesnej nie uzyskał akceptacji Konwentu Seniorów. "W związku z tym nie mogę się przychylić do wniosku o zdjęcie (tego punktu) z porządku obrad" - powiedział Kuchciński.

"Ustawa o sieci szpitali od samego początku budzi ogromne napięcia. Decyzją marszałka Sejmu pierwsze czytanie nie odbyło się na sali plenarnej, tylko zostało skierowane do komisji zdrowia i przepchnięte na jednym posiedzeniu" - powiedział poseł Sowa.

Jak dodał, posłowie Nowoczesnej ponad miesiąc temu zwrócili się do ministra zdrowia i wszystkich wojewodów z prośbą o przedstawienie wykazu placówek, które znajdą się w sieci szpitali. "Dostaliśmy zawstydzające odpowiedzi od wojewodów, że skierowali nasze pisma do ministra zdrowia. Minister zdrowia, pomimo upływu terminu, nie odpowiedział na nasze interpelacje" - relacjonował Sowa.

"Nie wyobrażam sobie pracy nad drugim czytaniem, jeśli posłowie nie otrzymają wykazu wszystkich świadczeniodawców, którzy znajdą się w sieci (szpitali), lub w tej sieci się nie znajdą" - podkreślił.

Sieć szpitali ma zostać utworzona 1 października br. Placówki będą do niej kwalifikowane po spełnieniu określonych kryteriów dotyczących zakresu i charakteru udzielanych świadczeń. Szpitale znajdujące się w sieci zostaną podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia, a kwalifikacji do każdego poziomu będzie się dokonywać na cztery kolejne lata kalendarzowe.

Szpitale "sieciowe" będą otrzymywały środki finansowe w formie ryczałtu, którego wysokość będzie powiązana z wartością świadczeń zrealizowanych w poprzednich okresach. W ramach ryczałtu, poza świadczeniami szpitalnymi, finansowana będzie także ambulatoryjna opieka specjalistyczna (w przychodniach przyszpitalnych) i rehabilitacja. Niektóre świadczenia i procedury (np. porody, endoplastyka, chemioterapia) będą opłacane osobno i rozliczane tak jak dotychczas.

W sieci będą mogły się znaleźć zarówno szpitale publiczne, jak i niepubliczne. (PAP)