Polska leży w kluczowym miejscu w Europie; bardzo ważny jest jej dostęp do Bałtyku, sąsiedztwo z Niemcami i innymi krajami, to daje olbrzymi potencjał - mówi PAP rektor Uniwersytetu w Chongqing Tang Boming. Chiny widzą w Polsce partnera w rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku.



W piątek wizytę w Chinach rozpoczyna premier Beata Szydło.

Nowy Jedwabny Szlak to ogromny projekt promowany przez administrację prezydenta Chin Xi Jingpinga od jesieni 2013 roku. Składa się on z "jednego pasa i jednego szlaku", które oznaczają odpowiednio sieć połączeń morskich i lądowych Chin z Europą - największym partnerem handlowym Pekinu. Na 14 i 15 maja zaplanowany jest szczyt "Pasa i Szlaku".

W Pekinie spotka się 28 przywódców, wśród nich premierzy: Polski - Beata Szydło, Włoch - Paolo Gentiloni, Hiszpanii - Mariano Rajoy, Grecji - Aleksis Cipras, Węgier - Viktor Orban. Na szczycie mają być także prezydenci Szwajcarii, Czech, Filipin i Rosji.

"To projekt, który ma połączyć Chiny, Europę i inne regiony, i to połączyć w oparciu o wiele aspektów - chociażby kulturowy, gospodarczy i transportowy. Ma to być także sposób na wzmocnienia przyjaznych relacji. Zasadniczym jego celem jest odnoszenie obopólnych korzyści przez wszystkie strony tego projektu" - mówi PAP rektor Uniwersytetu w Chongqing.