Bezpieczeństwo, sytuacja w Ukrainie oraz bieżące kwestie z agendy UE będą tematami spotkania premiera Donalda Tuska z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii, które odbędzie się w niedzielę Tallinie - poinformowała KPRM. To pierwsza zagraniczna wizyta premiera po grudniowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

O tematach spotkania Donalda Tuska z premier Litwy Ingridą Szimonyte, szefową rządu Łotwy Eviką Siliną i premier Estonii Kają Kallas poinformowała w sobotnim komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

"Spotkanie szefów rządów ma na celu wzmocnienie współpracy Polski oraz Litwy, Łotwy i Estonii w obszarze bezpieczeństwa. To także zjednoczenie wysiłków na rzecz ochrony wschodniej granicy Unii Europejskiej przed presją migracyjną z Rosji i Białorusi" - podkreśla KPRM.

Przypomina, że o wizycie w Tallinie premier mówił już w swoim expose.

"Tematy oczywiste - wojna, bezpieczna granica. Będziemy wzmacniali współpracę z państwami, które podzielają nasze poglądy w tej sprawie, a więc nie tylko z naszymi sąsiadami z Litwy, Łotwy, Estonii, ale oczywiście także z Finlandią, Szwecją, a spoza Unii także z Norwegią. Na tym odcinku północno-wschodnim, gdzie szczególnie ta presja nielegalnej imigracji organizowanej przez Putina i Łukaszenkę jest tak bardzo dotkliwa" - mówił wówczas premier.

"Będziemy chcieli odegrać niezwykle intensywną rolę jednego z liderów nowoczesnej obrony polskiej granicy i ochrony polskiej granicy wspólnie z naszymi przyjaciółmi ze stolic, które wymieniłem" – zapowiedział Donald Tusk podczas expose.

KPRM podkreśla, że ze względu na bliskość geograficzną oraz wspólne interesy Polski oraz Litwy, Łotwy i Estonii, spotkania w tym formacie odgrywają ważną rolę dla współpracy w regionie, stanowią także możliwość wypracowania zbliżonych stanowisk w ramach UE i NATO w kluczowych obszarach polityki międzynarodowej. (PAP)

Czytaj też: Odwołanie Kurskiego to dopiero początek. Oto plan dnia Tuska