Brytyjska policja poinformowała w czwartek, że w czasie trwającej miesiąc operacji przeciw zorganizowanym grupom przestępczym przejęła konopie indyjskie o wartości sięgającej 130 mln funtów oraz aresztowała prawie tysiąc osób. Jak dodała, była to największa taka operacja w historii.

W prowadzonej przez cały czerwiec operacji brało udział 11 tys. funkcjonariuszy w Anglii i Walii, a także pracownicy Narodowej Agencji ds. Przestępczości (NCA) i wydziału MSW zajmującego się przestępstwami imigracyjnymi. Przejęli oni ponad 180 tys. krzaków konopi indyjskich o wartości sięgającej 130 mln funtów, 20 kg kokainy o rynkowej wartości miliona funtów, 20 sztuk broni palnej oraz 636 tys. funtów w gotówce.

Aresztowanych, głównie pod zarzutem uprawy konopi indyjskich, prania brudnych pieniędzy oraz przestępstw związanych z posiadaniem broni, zostało łącznie 967 osób, z czego ponad 450 już postawiono zarzuty.

Jak oświadczył Steve Jupp z Krajowej Rady Szefów Policji (NPCC), choć przestępstwa związane z marihuaną są często postrzegane jako niższego kalibru niż te dotyczące innych narkotyków, duże uprawy konopi indyjskich są ważnym źródłem dochodów dla zorganizowanych grup przestępczych, a uzyskane w ten sposób pieniądze służą później do innej działalności przestępczej, w tym handlu twardymi narkotykami i współczesnego niewolnictwa. (PAP)

bjn/ mms/