Sąd Administracyjny w Tallinie orzekł, że decyzja władz Estonii o zakazie wstępu do zamkniętych kawiarni w związku z pandemią Covid-19 była nielegalna - poinformował dziennik Postimees.

Sąd Administracyjny w Tallinie podtrzymał w czwartek odwołanie właściciela MEM Cafe w sprawie, która wzbudziła w Estonii duże zainteresowanie w okresie obowiązywania ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Sąd orzekł, że decyzja rządu z wiosny 2021 r. zakazująca klientom korzystania z pomieszczeń kawiarni była niezgodna z prawem - podał estoński dziennik.

Rząd zakazał używania zamkniętych przestrzeni kawiarni, chyba, że klienci zamawiali tam jedzenie na wynos lub świadczyli usługi kurierskie. Sąd orzekł, że nie istniały wówczas powody do twierdzenia, że pozwolenie na korzystanie z zamkniętych przestrzeni kawiarni doprowadziłoby bezpośrednio do większej liczby zakażeń.

Sąd podkreślił również, że biorąc pod uwagę zakres ograniczeń i czas ich obowiązywania, przedstawione powody były zbyt ogólne, a wyjaśnienia niewystarczająco szczegółowe. W orzeczeniu dodano, że sędziowie nie byli w stanie stwierdzić, czy stosowność, konieczność i proporcjonalność ograniczeń zostały wystarczająco ocenione przed ich wprowadzeniem.

Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ tebe/