Uzbrojeni w karabiny AK-47 napastnicy uprowadzili co najmniej 32 osoby ze stacji kolejowej w położonym na południu Nigerii stanie Edo - poinformowało w niedzielę biuro gubernatora, cytowane przez portal The Star.

Ofiarami byli głównie ludzie czekający na pociąg z Igueben do Warri w sąsiednim stanie Delta. Świadkowie zajścia dodają, że napastnicy strzelali sporadycznie w powietrze podczas ataku w sobotę wieczorem, zanim schwytali zakładników i zabrali ich do pobliskiego lasu.

Stacja kolejowa została zamknięta, siły bezpieczeństwa i lokalni myśliwi szukają zakładników - przekazał rzecznik władz stanowych Chris Osa Nehikhare. Naoczni świadkowie twierdzą, że niektórzy z tych, którzy uciekli przed napastnikami, odnieśli rany postrzałowe. Podobno napastnicy wypuścili również dwoje dzieci.

Do incydentu doszło w czasie, gdy Nigeria przygotowuje się do lutowych wyborów parlamentarnych. Kwestia bezpieczeństwa jest jednym z głównych tematów kampanii wyborczej.

W grudniu 2022 r. połączenie kolejowe między stolicą Nigerii, Abudżą, a północnym miastem Kaduna wznowiło działalność po dziewięciu miesiącach zamknięcia. Połączenie zawieszono po zuchwałym porwaniu pociągu dużych prędkości, w wyniku którego zginęło co najmniej ośmioro pasażerów, a dziesiątki innych zostały porwane. Zakładników zwolniono kilka miesięcy później.

Mateusz Wichary (PAP)

maw/ adj/