Sędzia Sądu Najwyższego Nowego Jorku Ralph Porzio nakazał władzom Nowego Jorku przywrócić zatrudnienie 16 pracowników sanitarnych zwolnionych na początku tego roku za odmowę spełnienia obowiązku szczepień Covid-19 dla pracowników miejskich. Władze zapowiedziały odwołanie się od tej decyzji.

Porzio orzekł, że miejski komisarz zdrowia nie może zmienić warunków zatrudnienia pracowników. Przywołał zarazem m.in. słowa prezydenta Bidena, że "pandemia się skończyła".

Pracowników zwolniono w lutym za nieprzestrzeganie nakazu wydanego w październiku minionego roku. Władze miejskie podkreśliły, że odwołały się od orzeczenia i obowiązek pozostaje w mocy.

Według Porzio nakaz szczepień dla pracowników miejskich nie dotyczył tylko bezpieczeństwa i zdrowia publicznego; chodziło o przestrzeganie przepisów. Uznał to za naruszenie prawa pracowników.

"Gdyby chodziło o bezpieczeństwo i zdrowie publiczne, komisarz zdrowia wydałby ogólnomiejski nakaz szczepień obejmujący wszystkich mieszkańców" – stwierdził sędzia. Zwrócił uwagę, że obowiązkowi szczepień nie podlegają m.in. artyści i sportowcy. Nazwał to działaniem arbitralnym.

Rzecznik Departamentu ds. Prawa Nowego Jorku akcentował, że władze miasta zdecydowanie nie zgadzają się z orzeczeniem Porzio, ponieważ m.in. "obowiązek szczepień ma kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego nowojorczyków".

Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mma/