Nie ma obecnie oznak, że Rosja zamierza użyć broni nuklearnej w wojnie na Ukrainie – powiedział we wtorek szef brytyjskiej agencji wywiadowczej GCHQ Jeremy Fleming. BBC przypomina, że takie same opinie wygłosili ostatnio przedstawiciele innych zachodnich wywiadów.

GCHQ liczy na to, że gdyby Rosja planowała wykorzystać taką broń, to pojawiłyby się "sygnały" - dodał Fleming.

Podkreślił, że "jakiekolwiek rozmowy na temat broni nuklearnej są bardzo niebezpiecznie i należy zwracać uwagę na to, w jaki sposób się o tym mówi".

Podczas przemówienia wygłoszonego we wtorek po południu Fleming zwrócił uwagę, że Ukraińcom udaje się czynić postępy w walce z "wyczerpanymi" rosyjskimi siłami. Ocenił też, że proces podejmowania decyzji przez prezydenta Władimira Putina okazał się "wadliwy".

Wcześniej we wtorek szef GCHQ powiedział, że Putin jak dotąd nie wykroczył poza doktrynę nieużywania broni nuklearnej, ale GCHQ będzie wypatrywała oznak, gdyby miało się to zmienić – zaznaczył Fleming na antenie radia BBC.

GCHQ (Government Communications Headquarters – Centrala Łączności Rządowej) to brytyjska służba specjalna, która zajmuje się wywiadem elektronicznym.(PAP)

fit/ adj/