Przypadki dotyczyły rosyjskich myśliwców, wojskowych samolotów transportowych oraz samolotów zwiadowczych, które nie podały planu lotu, miały wyłączone transpondery i nie były w stanie nawiązać kontaktu radiowego z kontrolą ruchu lotniczego. W czasie misji węgierskie Gripeny były też 36 razy podrywane w powietrze w ramach ćwiczeń.

Samoloty muszą przechwycić niezidentyfikowany obiekt w przeciągu 15 minut od otrzymania sygnału alarmowego” – zaznaczył ppłk Vanyik.

Rosjanie latają wąskim korytarzem nad Bałtykiem

Reklama

Jak powiedział agencji MTI dowódca węgierskich sił powietrznych generał Nandor Kilian, Rosjanie często latają wąskim korytarzem nad Bałtykiem na trasie Petersburg-Kaliningrad, którą zalicza się do przestrzeni międzynarodowej.

Po raz pierwszy węgierskie Gripeny zostały poderwane 18 sierpnia. Wówczas w toku akcji Węgrzy przechwycili i zidentyfikowali rosyjski samolot transportowy Ił-76, lecący nad południowym Bałtykiem.

Baltic Air Policing

W ramach NATO-wskiej misji Baltic Air Policing państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego pełnią rotacyjną, czteromiesięczną misję w bazach na Litwie, Estonii i w Polsce. Od 1 sierpnia cztery węgierskie myśliwce Gripen i ponad 70 żołnierzy stacjonuje w bazie w Szawlach na Litwie. Prowadzą patrole razem z lotnictwem z Niemiec i Włoch. Jest to trzecia tego typu węgierska misja; poprzednie miały miejsce w 2015 i 2019 roku.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)