Talibowie rozwiązali afgańską Niezależną Komisją Wyborczą i Komisję ds. Skarg Wyborczych - poinformował w sobotę rzecznik Bilal Karim, przekonując, że instytucje te nie są potrzebne państwu. Ponadto rozwiązano ministerstwo pokoju i spraw parlamentarnych.

"Obecnie nie ma potrzeby, by te dwa ministerstwa i te dwie komisje istniały i funkcjonowały. Jeżeli taka potrzeba zajdzie, przywrócimy je" - mówił rzecznik.

Niezależna Komisja Wyborcza została powołana w 2006 roku, pięć lat po obaleniu pierwszego rządu talibów - przypomina AFP. Jej zadaniem była organizacja i nadzorowanie wyborów, przez co sama instytucja i jej pracownicy często byli celem talibskich ataków.

15 sierpnia br. talibowie zdobyli Kabul, przejmując władzę w Afganistanie. Islamscy fundamentaliści obalili wspierany przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników rząd, czym spowodowali pospieszną masową ewakuację obcokrajowców, dyplomatów i zagrożonych Afgańczyków z lotniska w Kabulu. Ostatni amerykański samolot transportowy opuścił je 30 sierpnia. (PAP)

ska/ akl/