"Dobra wiadomość jest taka, że szczepienia w Europie przyspieszają. Dziś (w środę)osiągnęliśmy 100 mln zaszczepień. Z tego 27 mln Europejczyków zostało w pełni zaszczepionych, czyli otrzymało dwie dawki" - powiedziała von der Leyen.

Zastrzegła jednak, że wciąż istnieje wiele czynników, które mogą zakłócić planowany harmonogram dostaw szczepionek. Widać to chociażby po ogłoszeniu we wtorek przez firmę Johnson & Johnson wstrzymania wprowadzania na rynek swojego preparatu - podkreśliła.

"Dlatego z przyjemnością informuję, że osiągnęliśmy porozumienie z BioNTech-Pfizer, aby po raz kolejny przyspieszyć dostawy szczepionek. 50 milionów dodatkowych dawek szczepionek BioNTech-Pfizer zostanie dostarczonych w drugim kwartale tego roku, począwszy od kwietnia. Początkowo przewidziano, że dostawa tych 50 milionów dawek nastąpi w czwartym kwartale 2021 r. Obecnie są one dostępne w drugim kwartale" - oświadczyła przewodnicząca KE, dodając, że w środę Komisja rozpoczęła negocjacje z BioNTech-Pfizer ws. dostawy 1,8 mld dawek szczepionek na lata 2022-2023.

Nowy kontrakt ma dotyczyć nie tylko produkcji szczepionek, ale także niezbędnych komponentów. "Wszystko to ma odbywać się w UE" - powiedziała von der Leyen.