Pod koniec marca, po kilku dniach przerwy w szczepieniu preparatem firmy AstraZeneca, wznowiono podawanie tego produktu, ale nie we wszystkich regionach Hiszpanii podwyższono granicę wieku dla osób przyjmujących tę szczepionkę. Do połowy marca limit ten wynosił 55 lat.

Po wstrzymaniu szczepień produktem AstraZeneki ministerstwo zdrowia 22 marca postanowiło podwyższyć limit wieku z 55 do 65 lat. Resort wskazał jednak, że ostateczną decyzję w tej sprawie będą musiały podjąć władze medyczne każdego z regionów.

Pozytywna ocena ministerstwa dla produktu AstraZeneca pojawiła się tydzień po wstrzymaniu przez Hiszpanię szczepień tym preparatem z powodu podejrzeń, że stosowanie go może mieć związek z wystąpieniem zakrzepów krwi u osób, które go przyjęły. Wcześniej szczepionki te przeznaczone były tylko dla obywateli w wieku 18-55 lat, głównie funkcjonariuszy służb mundurowych.

Jak wynika z wprowadzonych w środę zmian do ogólnokrajowego planu szczepień, spodziewana w kwietniu w Hiszpanii szczepionka spółki Janssen (farmaceutyczna część koncernu Johnson & Johnson) trafi głównie do osób, które ukończyły 70. rok życia. Ta grupa wiekowa dotychczas najczęściej była szczepiona preparatem firmy Pfizer.

Dotychczas hiszpański resort zdrowia zużył 8 mln dawek szczepionek z 9,6 mln otrzymanych. Podwójną dawkę przyjęło 2,7 mln obywateli.