W piątek 25 lipca Sejm przyjął poprawkę Senatu do ustawy o wsparciu budownictwa społecznego wykreślającą z tzw. specustawy mieszkaniowej normy miejsc parkingowych przypadających na lokal. Posłowie odrzucili pozostałe poprawki przywracające brzmienie ustawy w kształcie przedłożonym przez rząd.

Nowelizacja ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa. Co zakłada?

Chodzi o nowelizację ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa. Przyjęta poprawka przywraca przepis dotyczący rezygnacji z określania na poziomie krajowym minimalnego współczynnika liczby miejsc postojowych przewidzianych do realizacji w ramach inwestycji mieszkaniowej, co reguluje obecnie tzw. specustawa mieszkaniowa. Wcześniej posłowie wykreślili tę zmianę z ustawy.

Do tej pory, zgodnie ze specustawą, w przypadku inwestycji w zabudowie śródmiejskiej norma miejsc parkingowych przypadających na jedno mieszkanie wynosiła 1, a poza zabudową śródmiejską - 1,5. Teraz o liczbie miejsc parkingowych decydować będą samorządy.

Poprawka Senatu przywróciła brzmienie ustawy w kształcie przedłożonym przez rząd i skasowała zmiany przyjęte przez Sejm na wniosek posłów Polski 2050.

Sejm odrzucił natomiast pozostałe poprawki Senatu wykreślające zmiany przyjęte w Sejmie na wniosek posłów Polski 2050. W ustawie znalazł się zapis dotyczący instytucjonalnej możliwości dojścia do własności przez najemców w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych, w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców.

Wnuk: "Lobby deweloperskie ma więcej zwolenników niż przeciwników"

Na konferencji prasowej po głosowaniach poseł Polski 2050 Kamil Wnuk ocenił poprawki Senatu do ustawy o wsparciu budownictwa społecznego jako „złe”. - Bardzo żałuję, że nie udało się przeprowadzić poprawki parkingowej. Okazuje się niestety, że środowisko, lobby deweloperskie ma więcej zwolenników niż przeciwników, jeżeli chodzi o te kwestie - podkreślił. Według posła Mirosława Suchonia w piątek w Sejmie okazało się, że „złote lobby deweloperskie może przeprowadzać przepisy, które są przeciwko ludziom”.

Posłanka Barbara Oliwiecka wyraziła natomiast zadowolenie, że Sejm odrzucił poprawkę, która wykreślała przepis przewidujący instytucjonalną możliwość dojścia do własności przez najemców w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych, w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców.

Jak zauważyła, mieszkańcy mniejszych miast mają inne potrzeby niż mieszkańcy większych miast. - W dużych miastach potrzebny jest głównie tani wynajem, natomiast młodych ludzi w małych miejscowościach nie zatrzyma tani wynajem, ale mieszkanie, z którego mogą uczynić dom, bo będą mogli go wykupić, jest już zachętą - podkreśliła Oliwiecka.

Według niej bardzo dobrze się stało, że dla gmin do 100 tysięcy mieszkańców będzie można wykupić mieszkanie po cenach rynkowych, po spłaceniu całości kredytów bardzo transparentnie. Zdaniem posłanki, odrzucenie poprawki Senatu w zakresie „możliwości dojścia do własności w budownictwie społecznym jest bardzo dobrym rozwiązaniem”.

Nowelizacja ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa zakłada m.in. podwyższenie maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa, do wysokości których może zostać zasilony Fundusz Dopłat z przeznaczeniem na program budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK), a także program społecznego budownictwa czynszowego (SBC). (PAP)