Ministerstwo w komunikacie przekazało, że w niedzielę minister rolnictwa Czesław Siekierski rozmawiał z prezesem Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej Dariuszem Goszczyńskim oraz z zastępcą głównego lekarza Weterynarii Pawłem Meyerem na temat kolejnych działań w zakresie ograniczania ognisk wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce.

Ptasia grypa - ile jest potwierdzonych ognisk

Od początku roku w Polsce potwierdzono już 78 ognisk grypy ptaków w stadach komercyjnych, co jest najwyższą liczbą zakażeń w całej Unii Europejskiej. Największymi skupiskami zakażeń są województwa: wielkopolskie (37 ognisk), mazowieckie (28 ognisk), warmińsko-mazurskie (7ognisk), łódzkie (5), kujawsko-pomorskie, lubuskie (2), podkarpackie, zachodniopomorskie, świętokrzyskie oraz małopolskie (1 ognisko). W nowych ogniskach grypy ptaków stwierdzono podtyp wirusa grypy ptaków H5N1.

"Dzisiejsze spotkanie w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi było kolejnym etapem uzgodnień resortu i przedstawicieli producentów drobiu, prowadzonych w celu wypracowania wspólnych rekomendacji dla Komisji Europejskiej (KE) (...)" - wyjaśnił resort.

Tymczasem zdaniem sygnatariuszy Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich, proponowane przez KE rozwiązania oznaczają dla polskiej gospodarki straty liczone w miliardach złotych i grożą likwidacją setek miejsc pracy. Jak powiedział Paweł Podstawka, prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, w 2024 roku z Polski wyeksportowano drób o wartości 24 miliardów złotych, z czego 65 proc. trafiło na rynek UE. Kolejne 500 mln euro, które trafiły do polskich firm, pochodziło z eksportu jaj.

O czym Polska będzie rozmawiała z KE

W poniedziałek odbędzie się kolejna tura rozmów z przedstawicielami KE. "Ich celem będzie ustalenie zasad funkcjonowania podmiotów związanych z przemysłem drobiarskim, w nowo tworzonych strefach buforowych" - poinformowano.

Ministerstwo w sobotę tłumaczyło, że negocjacje z KE zdecydują jak będą wyglądały obostrzenia w związku z ptasią grypą w Polsce. Według MRiRW restrykcje unijne nie powinny powodować ograniczeń w handlu mięsem i jajami na rynku wspólnotowym.

Podczas piątkowych rozmów w związku z ptasią grypą, KE oceniła sytuację w Polsce jako "niestabilną i ryzykowną", a skalę rozprzestrzeniania się w Polsce wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków uznaje za "wyjątkowo wysoką".

Informowano, że proponowane rozwiązania mogą wprowadzać czasowy zakaz zasiedlania gospodarstw nowymi ptakami. Według ministerstwa obostrzenia unijne "nie powinny powodować ograniczeń w handlu mięsem i jajami na rynku wspólnotowym". "Jak wiadomo procedury unijnych ograniczeń obowiązują wszystkie kraje członkowskie i są wprowadzane dla ochrony i zachowania bezpieczeństwa żywności oraz zdrowia zwierząt" - podkreślano.

"Długość proponowanych ograniczeń będzie uzależniona od stwierdzania przez Inspekcję Weterynaryjną nowych ognisk choroby w stadach komercyjnych (...) Jeśli ochrona gospodarstw i właściwe (skuteczne) stosowanie zasad bioasekuracji pozwoli na utrzymanie «czystych stad drobiu» – wszystkie ograniczenia mogą być wygaszone już 12-13 maja br." - zakłada resort.