Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad nowymi regulacjami dotyczącymi rekompensat dla strażaków OSP, które mają wejść w życie już we wrześniu tego roku.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi Ochotniczej Straży Pożarnej.

Jaka rekompensata dla OSP?

Proponowane przepisy doprecyzują sytuacje, w których strażak OSP może ubiegać się o rekompensatę. Dotyczyć mają one wyłącznie przypadków uczestnictwa w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych, szkoleniach lub ćwiczeniach, które zostały odpowiednio udokumentowane. Dzięki temu procedura przyznawania świadczeń ma stać się bardziej przejrzysta i sprawna.

"Przedmiotowa zmiana w ustawie precyzuje okoliczności zdarzenia, za które strażakowi ratownikowi OSP przysługuje rekompensata pieniężna, ograniczając je do uczestniczenia w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu – zaewidencjonowanych w Systemie Wspomagania Decyzji Państwowej Straży Pożarnej." - napisało MSWiA w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Nowy wniosek dla OSP

Sama procedura składania wniosku o rekompensatę nie ulegnie znaczącej zmianie. Jednakże, nowy wniosek będzie zawierał dodatkowe pola, które pozwolą na dokładniejsze określenie rodzaju zdarzenia, w wyniku którego doszło do niezdolności do pracy. Wysokość rekompensaty oraz sposób jej wypłaty pozostają bez zmian.

Rekompensata dla OSP przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy w wysokości 1/30 minimalnego wynagrodzenia za pracę.