W lipcu szacowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,0 proc. W czerwcu było to 4,9 proc. Skąd ta zmiana?
Jak informuje MRPiPS, szacowana przez resort stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu lipca wyniosła 5,0 proc. Wskaźnik nie zmienił się w zestawieniu z lipcem ubiegłego roku. Najniższą wartość odnotowano w województwach: wielkopolskim i śląskim.
Lekki wzrost bezrobocia
Jak wskazują analitycy PKO Research, liczba bezrobotnych wzrosła w ciągu miesiąca o 4,2 tys., choć z reguły o tej porze mamy spadki.
"Wzrost bezrobocia to jednak w dużej mierze efekt spadku mianownika, czyli szacowanej przez GUS liczby aktywnych zawodowo, o ponad 200 tys. Taka wahliwość nie jest nietypowa, ale z reguły jest odwracana w kolejnym miesiącu. Odsezonowana przez nas stopa bezrobocia wzrosła w okolice 5,1 proc. Z pozytywów – dane ministerstwa wskazują na wzrost liczby ofert pracy o 3,5 proc. r/r. – czytamy we wpisie PKO Research.
Jak podaje resort, w końcu lipca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 766,4 tys. osób pozostających bez pracy, natomiast w końcu czerwca było to 762,2 tys.
"W lipcu 2024 roku, pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94,2 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 3,2 tys. więcej niż w lipcu ubiegłego roku. Obecnie najwięcej pracowników poszukują m.in. branża związana z produkcją oraz branża budowlana" - czytamy w komunikacie.