KPRM przekazała informacje na temat zawiadomień, jakie złożyła do prokuratury w związku z dzianiami Zjednoczonej Prawicy. Zdaniem Kancelarii Premiera dane te wskazują na naruszenia i nieprawidłowości, które mogą zostać uznane przez PKW za uchybienie w gospodarce finansowej komitetów wyborczych.
"Skala oraz forma nadużyć i nieprawidłowości, dotyczących wykorzystywania środków publicznych w kampanii wyborczej, wydają się nieporównywalne z jakimikolwiek innymi nieprawidłowościami, które wykazywane były dotychczas w uchwałach PKW w sprawie odrzucenia sprawozdań finansowych komitetów wyborczych" - czytamy w komunikacie KPRM,
Finansowanie kampanii wyborczej
Jak podaje Kancelaria premiera, wśród przykładów wspomnianych nieprawidłowości można wymienić np. działania o charakterze promocyjnym i agitacyjnym, które były podejmowane przez osoby zatrudnione w Rządowych Centrum Legislacji na korzyść kandydującego w wyborach ówczesnego prezesa RCL.
Kolejnym przykładem są działa podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Funduszu Sprawiedliwości, gdzie środki miałyby być wydatkowane na realizację celów wyborczych i wsparcie kampanii ówczesnego kierownictwa.
"Za nieprawidłowe można uznać wydatki na promocję związaną z programem 800 plus, organizowane głównie w ramach tzw. pikników 800 plus. Chodzi o działania podejmowane w tych województwach, w których planowana była następnie aktywność ówczesnego kierownictwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ich okręgach wyborczych" - czytamy.
Dodatkowo Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) publikowała w latach 2022-2023 internetowe raporty między innymi na temat "wiarygodności Prawa i Sprawiedliwości", co było finansowane ze środków publicznych na rzecz konkretnej partii.