Główny Urząd Statystyczny rozesłał ponad 23 tysiące pism na terenie Polski w celu przeprowadzenia badań. Odbiorcy tych pism mogą spodziewać się wkrótce wizyty ankietera. Badania będą skupiać się na warunkach mieszkaniowych, poziomie i źródłach dochodów oraz sytuacji materialnej respondentów.

Najistotniejsze dane dotyczące gospodarki oraz finansów osobistych są dostarczane przez Główny Urząd Statystyczny. Ta instytucja pozyskuje informacje na różne sposoby, włącznie z bezpośrednimi ankietami. Właśnie wystartowała kolejna taka akcja.

Polacy otrzymują pisma do swoich skrzynek pocztowych, zapowiadające wizyty ankieterów, którzy będą pytali o warunki mieszkaniowe, poziom i źródła dochodów oraz sytuację materialną. Pod pismami podpisuje się sam prezes GUS Dominik Rozkrut.

Jaki jest cel badania GUS?

Badanie ma na celu pozyskanie aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów Unii Europejskiej danych dotyczących dochodów, ubóstwa, wykluczenia społecznego i innych aspektów warunków życia.

GUS będzie zbierał informacje o: warunkach mieszkaniowych, poziomie i źródłach dochodów, sytuacji materialnej, stopniu zaspokojenia podstawowych potrzeb, stanu zdrowia, uczestnictwie w procesie edukacji oraz opiece formalnej nad dziećmi, aktywności ekonomicznej na rynku pracy oraz cechach demograficznych respondentów.

Co ważne, oprócz głównego badania, regularnie przeprowadza się badania modułowe, skupiające się na:

ocenie, jak potrzeby dzieci są zaspokajane pod względem ekonomicznym, społecznym i zdrowotnym;ocenie dostępu do usług.

Do kogo zapuka ankieter GUS?

Warto zaznaczyć, że nie wszyscy zostaną objęci badaniem, ponieważ osoby do badania zostały wylosowane. Tym sposobem badaniem zostało objętych 23 tysiące respondentów. Ankieter może przeprowadzić wywiad osobiście, telefonicznie, lub istnieje także możliwość skorzystania z samospisu internetowego, który dotyczy pytań z formularza indywidualnego.

Termin badań

Badanie będzie przeprowadzone na terenie całego kraju przez Główny Urząd Statystyczny w terminie od 22 kwietnia do 26 czerwca 2024 roku.

Dane zebrane w kwestionariuszu będą traktowane jako poufne - zgodnie z zasadą tajemnicy statystycznej. Ponadto w większości przypadków zaproszenie do udziału w badaniu dostały te osoby, które już wcześniej uczestniczyły w podobnej ankiecie. Ma to wpływać na jej wiarygodność.