Wiosna, słoneczne dni, cieszenie się czasem na zewnątrz – to wszystko sprawia, że wielu z nas chciałoby się móc cieszyć naturalnym światłem przez jak najwięcej godzin. Dlatego też wyczekujemy zmiany czasu z zimowego na letni. W 2024 roku wypada ona akurat w Wielkanoc. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2024 roku

To już dzisiaj. Zmieniamy czas z zimowego na letni w ostatni weekend marca. W 2024 roku będzie to noc z soboty na niedzielę (30 na 31 marca). Czas ten przypada nietypowo, bo w święta wielkanocne.

Zmiana czasu na letni: Śpimy dłużej czy krócej?

Zmiana czasu wiąże się z przestawieniem zegarków, a tym samym – dłuższą lub krótszą nocą. W przypadku zmiany czasu na letni śpimy godzinę krócej. Przestawiamy zegarki z godziny 2.00 na 3.00.

Pamiętaj o przestawieniu zegarka

Zapewne nikt nie chciałby się spóźnić na wielkanocne śniadanie. Dlatego warto pamiętać o przestawieniu zegarków w nocy z sobotę na niedzielę. Dobra wiadomość jest taka, że te, z których większość z nas korzysta najczęściej – w telefonach, smartwatchach, komputerach – przestawiają się automatycznie.

Do kiedy będziemy zmieniać czas?

Zmiana czasu przebiega tak samo we wszystkich krajach Unii Europejskiej, dlatego też konieczne jest wypracowanie wspólnego stanowiska. Na razie pewne jest, że zegarki będziemy przestawiać do 2026 roku. Koniecznej jest również ustalenie, który czas pozostałby niezmienny – letni czy zimowy. W najbliższej przyszłości nie czekają nas zmiany.

Wpływ zmiany czasu na ludzi

Zmiana czasu nie jest prosta – i nie chodzi tu tylko o zabraną godzinę snu. Organizm traci swoją rutynę i musi przyzwyczaić się od nowego rytmu. Niektórzy nie mają z tym żadnego problemu i szybko się dostosowują, jednak zdarza się, że powrót do normalności może trwać kilka dni. Wystąpić mogą wówczas problemy ze snem, skupieniem czy obniżona odporność.

W jednym z artykułów serwisu TVP3 Wrocław można przeczytać, że jak podaje Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, w poniedziałek po zmianie czasu odnotowywanych jest więcej zawałów serca. W wyniku spadków koncentracji pierwszy tydzień to również wzmożona liczba wypadków komunikacyjnych.