Spółka PKO Bank Polski poinformowała o zwołaniu nadzwyczajnego wolnego zgromadzenia. Zarząd uwzględnił zgłoszone żądanie przez jednego z akcjonariuszy - Skarb Państwa i Ministra Aktywów Państwowych. Obecnie według raportu za trzeci kwartał 2023 roku, SP posiada 29,43 proc. akcji PKO BP.

Podczas spotkania, które ma się odbyć 2 lutego 2024 roku, w punkcie piątym czytamy o zmianach w składzie Rady Nadzorczej spółki Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. Ten punkt obrad będzie najważniejszy.

Obecnie Rada Nadzorcza liczy 10 członków. Do ich grona należą: Robert Pietryszyn (przewodniczący), Wojciech Jasiński (wiceprzewodniczący), Maciej Łopiński, Dominik Kaczmarski, Mariusz Andrzejewski, Andrzej Kisielewicz, Rafał Kos, Tomasz Kuczur, Bogdan Szafrański i Agnieszka Winnik-Kalemba.

Miotła kadrowa szefa MAP

Ostatnio Katarzyna Bilewska, profesorka Uniwersytetu Warszawskiego, poinformowała w serwisie X o innych terminach walnych zgromadzeń w spółkach Skarbu Państwa. Chodzi o Eneę, gdzie SP ma ponad 52 proc. akcji oraz PGE Polska Grupa Energetyczna, gdzie udział ten wynosi ponad 60 proc.

Jak podała Bilewska, wbrew przewidywaniom, Borys Budka nie skorzystał z autonomicznego uprawnienia akcjonariusza posiadającego powyżej 50 proc. akcji w kapitale zakładowym i nie zwołał samodzielne zgromadzeń. Co więcej, z dokumentów opublikowanych na stronach internetowych Enea i PGE wynika, że "obecnie zarządy nie zdecydowały się na blokowanie i opóźnianie zmian w organach spółek kontrolowanych przez MAP" - czytamy.

Wcześniej minister aktywów państwowych Borys Budka odwołał Zbigniewa Gryglasa ze składu rady nadzorczej PGE i zapowiedział kolejne zmiany, na które nie trzeba było długo czekać. Trzeciego stycznia tego roku szef resortu przekazał w serwisie X: "Kolejna dobra wiadomość. Wojciech Kałuża - symbol tego, co najgorsze w PiS - odwołany z zarządu JSW S.A.".

Kolejne walne zgromadzenie odbędzie się 6 lutego 2024 roku w Orlenie, jednak na moment publikacji artykułu nie ma w porządku obrad informacji o zmianach w radzie nadzorczej.

Przypomnijmy: w 100 konkretach Koalicji Obywatelskiej, czyli programie partii rządzącej, znalazł się następujący punkt: "w spółkach z udziałem Skarbu Państwa zwolnimy wszystkich członków rad nadzorczych i zarządów. Przeprowadzimy nowy nabór w transparentnych konkursach, w których decydować będą kompetencje a nie znajomości rodzinne i partyjne"