Potrzebna jest pogłębiona dyskusja na temat roli mediów publicznych i uniezależnienia ich od polityków; efektem będzie projekt nowej ustawy medialnej; jednym z pomysłów może być wydłużenie kadencji członków KRRiT, aby nie pokrywały się one z kadencją parlamentu - powiedział wiceszef klubu KO Konrad Frysztak.

Spór wokół mediów publicznych

Ostatnie dni 2023 roku zdominowały wydarzenia związane ze sporem wokół mediów publicznych, zapoczątkowane podjętą przez Sejm uchwałą ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, w której wezwano Skarb Państwa do działań naprawczych. Po tym szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz zadecydował o odwołaniu dotychczasowych i powołaniu nowych rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia i PAP, które zmieniły zarządy spółek. Decyzja spotkała się z krytyką ze strony polityków PiS, którzy ocenili, że była bezprawna. Z kolei prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, w której zapisane były 3 mld zł na media publiczne w 2024 r., wskazując że "nie może być na to zgody wobec rażącego łamania konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa". W związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych minister kultury podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji TVP, PR i PAP.

Zmiany legislacyjne dotyczące mediów publicznych

Niezależnie od zmian w mediach publicznych zarówno ze strony polityków koalicji rządowej, jak i prezydenta pojawiały się stwierdzenia o konieczności wprowadzenia zmian legislacyjnych dotyczących mediów publicznych.

Frysztak powiedział, że "nie chodzi o to, aby (spółki medialne) były zlikwidowane". Przypomniał, że przepisy ustawowe dają możliwość wycofania wniosku o postawienie ich w stan likwidacji w każdym momencie. Dodał, że taki ruch szefa MKiDN "pozwala na przegląd wydatków i milionowych kontraktów zawieranych przez media m.in. z dziennikarzami" oraz "wprowadzenia daleko idących oszczędności, przede wszystkim w TVP i w Polskim Radiu".

"Potrzebna jest pogłębiona, ogromna dyskusja na temat tego, jaka powinna być rola mediów w państwie, jak uniezależnić media od polityków, bo to jest konieczne i jestem przekonany, że taka dyskusja będzie się w najbliższym czasie odbywać" - powiedział wiceszef klubu KO.

Projekt nowej ustawy medialnej

Na pytanie, czy efektem tej dyskusji ma być projekt nowej ustawy medialnej, odpowiedział: "oczywiście, że tak". Dopytywany, czy zostanie zaprezentowany w najbliższych miesiącach, powiedział, że "będziemy do tego zmierzać".

Polityk KO ocenił, że sytuacja związana z jednoczesnym funkcjonowaniem Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji to "węzeł gordyjski", którego nie da się rozwiązać bez "twardego cięcia", które dokonało się za sprawą postawienia spółek w stan likwidacji.

"Rada Mediów Narodowych bez wątpienia musi zostać zlikwidowana, bo nie może być dwóch bez mała bardzo podobnych do siebie bytów" - ocenił Frysztak. Dodał, że w celu odpolitycznienia mediów publicznych członkowie KRRiT powinni być powoływani na dłuższe kadencje, aby "nie pokrywały się one z kadencją chociażby polskiego parlamentu". "To jest jeden z pierwszych pomysłów i postulatów, który może zostać zrealizowany" - dodał.