Są duże szanse na wspólny start Polski 2050 i PSL-u, jako koalicji Trzecia Droga, w wyborach samorządowych; decyzje polityczne w tej sprawie powinny zapaść w grudniu, być może w styczniu - powiedział w poniedziałek w Studiu PAP przewodniczący klubu Polska 2050 - Trzecia Droga Mirosław Suchoń.

Suchoń pytany był w poniedziałek m.in. o szanse na możliwy wspólny start Polski 2050 i PSL-u - jako koalicja Trzecia Droga - w wyborach samorządowych, które odbędą się wiosną 2024 roku.

Według polityka "widać wyraźnie, że obywatele pozytywnie odpowiedzieli na ten pomysł i szanse są raczej duże". Dodał, że decyzje polityczne zapadną "w grudniu, być może w styczniu".

"To jest coś, co odpowiada na potrzeby obywateli. Widać wyraźnie, że taki twardy spór pomiędzy różnymi formacjami na scenie politycznej drażni obywateli. (...) To, co jest dla nas istotne, to wprowadzanie na poziomie samorządu takich rozwiązań, które znowu będą upodmiotawiać obywateli" - powiedział Suchoń.

Trzecią Drogę współtworzą PSL i Polska 2050 Szymona Hołowni, które wspólnie - jako komitet koalicyjny Trzecia Droga - wystartowały w tegorocznych wyborach parlamentarnych.

W wyborach do Sejmu Trzecia Droga zdobyła 65 mandatów; 33 - Polska 2050, 32 - PSL. Z kolei w wyborach do Senatu Trzecia Droga zdobyła 11 mandatów; Polska 2050 - 5; PSL - 6.