Lepsza ochrona dla marynarzy

W książeczce żeglarskiej, która potwierdza okres zatrudnienia oraz stanowisko zajmowane na statku, nie będą dokonywane wpisy dotyczące jakości pracy marynarza oraz jego oceny. Dokument ten będzie wydawany dla wszystkich wnioskujących na okres 10 lat. Tak wynika z nowelizacji ustawy o pracy na morzu, którą na ostatnim posiedzeniu uchwalił Sejm. Dostosowuje ona przepisy do poprawek do Konwencji o pracy na morzu z 2006 r. (weszły w życie 26 grudnia 2020 r.). Przewiduje, że w przypadku gdy marynarz jest przetrzymywany na statku lub poza nim na skutek piractwa lub zbrojnej napaści, marynarska umowa o pracę ulega przedłużeniu do dnia przybycia statku do najbliższego portu umożliwiającego bezpieczną repatriację (za czas uwięzienia ma zagwarantowane wynagrodzenie). Przy okazji tych zmian w ustawie wprowadzono też liczne zmiany doprecyzowujące inne przepisy (np. dotyczące książeczek żeglarskich). Ustawa została skierowana do Senatu.

Sprzeciw senatorów wobec sejmowych wrzutek

Przepisy wykraczające poza materię ustawy, w dużej mierze dodane już na etapie prac sejmowych – to główna przyczyna senackiego weta wobec ustawy o Agencji Badań Medycznych (ABM). W opinii senatorów, wspartych stanowiskiem biura legislacyjnego, regulacje te zostały wprowadzone z naruszeniem zasad konstytucyjnych. Chodzi m.in. o zmiany w ustawie refundacyjnej czy dotyczące uprawnień samorządów zawodowych. Sama nowelizacja ma usprawnić działania ABM, m.in. umożliwiając jej wybór ekspertów z pominięciem procedur dotyczących zamówień publicznych czy dotowanie nie tylko badań, ale również eksperymentów medycznych. Ustawa musi być teraz ponownie rozpatrzona przez Sejm.

Bez zaskoczeń w sprawie niepowodzenia czytnikowego

Senat poparł nowelizację ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, bez poprawek. Przypomnijmy, przyjęcie jej zostało wymuszone przez fiasko przetargu na czytniki linii papilarnych – wyłoniony produkt okazał się zagrażać bezpieczeństwu państwa. Tym samym na dowody z podwójną cechą biometryczną jeszcze zaczekamy – minister cyfryzacji ogłosi dokładny termin ich wprowadzenia poprzez publikację komunikatu w Dzienniku Ustaw przynajmniej 14 dni przed dniem wdrożenia odpowiednich rozwiązań technicznych. Pierwotnie ustawa zmieniająca wzór dokumentów miała wejść 8 sierpnia. Nowelę musi teraz podpisać prezydent.

Policyjne zwierzaki jeszcze poczekają – ustawa do doprecyzowania

Senat wprowadził kilkanaście poprawek, głównie o charakterze doprecyzowującym, do nowelizacji ustawy o policji, która reguluje status prawny zwierząt w służbach nadzorowanych przez MSWiA, wojsku i Służbie Więziennej. Chodzi głównie o psy i konie. Zawarte w niej przepisy określają sytuację zwierząt od momentu ich doboru, przez czas realizacji zadań w poszczególnych formacjach, aż po wycofanie ze służby. Zapewniają też opiekunom, którzy zajmują się „emerytowanymi” zwierzakami, pieniądze na ich utrzymanie.

Wydłużone kadencje związków i SIP-owców

Dotychczasowe zarządy związków zawodowych i zrzeszeń pracodawców oraz społeczni inspektorzy pracy (SIP) będą mogli nadal pełnić swoje funkcje, nawet jeśli w okresie stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego (albo 30 dni od ich odwołania) upłynie ich formalna kadencja. Tak wynika z nowelizacji tzw. spec ustawy covidowej, którą na ostatnim posiedzeniu przyjął Senat. Wspomniane organy będą mogły kontynuować swoją działalność aż do wyłonienia nowych (na kolejną kadencję), ale nie dłużej niż do 90 dni od odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Senatorowie wprowadzili poprawkę o charakterze uszczegóławiającym (doprecyzowującą wspomniany 30-dniowy termin). Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu.

PFR przypomni o PPK za pośrednictwem ZUS

Możliwość wysyłania przez Polski Fundusz Rozwoju, za pośrednictwem profilu w systemie teleinformatycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wezwania do zawarcia umowy o zarządzanie PPK podmiotom, które nie dopełniły tego obowiązku. Takie rozwiązanie, które ma obowiązywać w czasie epidemii oraz w okresie roku po jej odwołaniu, wprowadzić ma projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Na ostatnim posiedzeniu Senat skierował go do Sejmu. ©℗
pkpAS