Dziś polską racją stanu jest solidarność i odpowiedzialność; polską racją stanu jest też wolna, integralna i niepodległa Ukraina - powiedział w czwartek w Sejmie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lider ludowców podczas debaty sejmowej po wystąpieniu premiera dotyczącej sytuacji na Ukrainie po ataku Rosji, powiedział, że polską racją stanu jest zawsze wolne, demokratyczne, niepodlegle państwo polskie i bezpieczeństwo obywateli.

"A dziś racją stanu RP, świata, Europy, państw demokratycznych jest wolna, integralna, niepodległa Ukraina. Tę rację stanu można osiągnąć tylko zachowując pewne zasady solidarności, odpowiedzialności, współdziałania w Polsce między siłami politycznymi i bycia zjednoczonymi w UE i NATO" - podkreślił polityk

Jak dodał Polska powinna iść w zwartym szyku wraz z sojusznikami. "Dziś polską racją stanu jest solidarność i odpowiedzialność. Oczekujemy tej solidarności i odpowiedzialności w Polsce" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Wyraził przy tym oczekiwanie aby przynajmniej raz w tygodniu obradowała Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz odbywały się konsultacje z rządzącymi. Zadeklarował też wolę współdziałania. "Jesteśmy gotowi znowelizować budżet państwa polskiego, jeżeli zaszłaby taka potrzeba, żeby przesunąć wydatki na armię i pomoc. Oczekujemy współpracy z samorządami i organizacjami samorządowymi" - podkreślił prezes PSL.

Zakończył swoje przemówienie słowami: "Niech żyje wolna niepodległa Polska, niech zwycięży wolna Ukraina".