Docenienie prorodzinnych działań prowadzonych przez władze lokalne oraz inspirowanie do podejmowania oddolnych inicjatyw na rzecz rodziny - to główne cele II edycji konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2022.
- Po raz kolejny pragniemy wyłonić gminy, które na co dzień wyróżniają się konkretnymi działaniami na rzecz rodzin. Takie, w których rodzinom żyje się dobrze, bezpiecznie - gdzie mają warunki do wychowywania dzieci, powiększania rodziny. To absolutnie ogromna wartość. Gorąco zachęcam do udziału w konkursie Samorząd PRO FAMILIA. Na zgłoszenia czekamy do końca marca - mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Cztery kategorie
Reklama
W konkursie może wziąć udział każda gmina. Zgłoszenia są przyjmowane w czterech kategoriach: gminy wiejskie, wiejsko-miejskie i miejskie do 20 tys. mieszkańców, miejskie powyżej 20 tys. do 100 tys. mieszkańców, oraz miejskie powyżej 100 tys. mieszkańców.
- Realizowana przez gminy polityka prorodzinna powinna być kierowana do wszystkich rodzin, niezależnie m.in. od ich statusu materialnego. Polityka prorodzinna ma służyć wzmacnianiu rodziny, jak również tworzeniu pozytywnego jej wizerunku, w tym również małżeństwa i rodzicielstwa. Chcemy wyróżnić te gminy, które najlepiej realizują te zadania i tworzą odpowiednie warunki funkcjonowania wszystkich rodzin, a także powstawania nowych - wyjaśnia Marlena Maląg.
Formularz zgłoszeniowy wraz z wypełnioną ankietą oraz opisem długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej, należy przesłać w postaci elektronicznej poprzez udostępniony urzędom gmin system CAS (Centralna Aplikacja Statystyczna).
Dwa etapy
Konkurs prowadzony jest w dwóch etapach. W pierwszym Kapituła zweryfikuje i oceni zgłoszenia samorządów. Może ona zwrócić się o udzielenie dodatkowych wyjaśnień i ma prawo wziąć pod uwagę wskaźniki demograficzne gminy. Trzy najwyżej oceniane samorządy, w każdej kategorii konkursu, przejdą do drugiego etapu. Kapitała może wskazać też gminy do wyróżnienia. Lista gmin, które przeszły do drugiego etapu, zostanie ogłoszona na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do 7 maja.
W drugim etapie Minister Rodziny i Polityki Społecznej, w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rządu do spraw Polityki Demograficznej, wybierze po jednej gminie w każdej z kategorii, które otrzymają tytuł Samorząd PRO FAMILIA.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz wyróżnień nastąpi w maju 2022 r.
Pierwsza edycja konkursu Samorząd PRO FAMILIA cieszyła się dużym zainteresowaniem, zgłosiło się niemal 240 gmin. Wyłoniono pięciu laureatów: Miejsce Piastowe, Pleszew, Boguszów-Gorce, Otwock i Katowice. Przyznane zostały także wyróżnienia, które otrzymały Sędziszów Małopolski, Grodzisk Mazowiecki oraz Gdynia. Kapituła konkursu wyróżniła również Kępice oraz Nysę. Partnerem konkursu jest Fundacja Orlen.
JPO

__________________________________________________________

Gdzie szukać informacji
Regulamin oraz dokumenty konkursowe można znaleźć na stronie internetowej www.gov.pl/rodzina w zakładce Samorząd PRO FAMILIA 2022.
foto: materiały prasowe
foto: materiały prasowe