"Barbórka jest największą górniczą uroczystością i dniem podsumowania mijającego roku. W tych smutnych okolicznościach świętowanie dla nas nie jest możliwe" - powiedziała PAP w czwartek rzeczniczka kopalni Monika Szczepa.
Jak zaznaczyła, z zaplanowanych wydarzeń barbórkowych w wielickiej kopalni w piątek odbędzie się msza św. w podziemnej kaplicy św. Kingi. Jej uczestnicy będą się modlić w intencji górników z Zakładów Górniczych Rudna oraz ich rodzin, a także w intencji pracowników Kopalni Soli "Wieliczka" oraz ich bliskich.
W rezultacie silnego, samoistnego wstrząsu, do którego doszło we wtorek wieczorem w należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach, zginęło ośmiu górników, a dziewięciu zostało poszkodowanych. Akcja ratunkowa trwała prawie dobę. W KGHM ogłoszono czterodniową żałobę, odwołano też część tradycyjnych imprez barbórkowych.
Władze KGHM podały, że wstrząs w kopalni Rudna był bardzo silny - magnituda wyniosła ok. 3,4 stopnia - i spowodował duże zniszczenia. Prace ratownikom utrudniały warunki panujące pod ziemią. Temperatura wynosi tam ok. 30 stopni Celsjusza, panuje duża wilgotność. Zwałowisko trzeba było usuwać ręcznie, bez użycia maszyn. Pod ziemią pracowało na zmianę trzynaście zastępów ratowniczych, których baza była oddalona o 150 metrów od przeszukiwanego zwałowiska. Śledztwo dotyczące katastrofy wszczęła Prokuratura Rejonowa w Lubinie (Dolnośląskie).
Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci górnicy wyrobili w niej 7,5 mln metrów sześciennych tzw. pustek poeksploatacyjnych. W tym czasie na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Wielicka kopalnia ma dwie patronki: patronkę wszystkich górników św. Barbarę oraz patronkę górników solnych św. Kingę.