Siedem stref ograniczonych lotów wokół Krakowa i Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia zostanie wprowadzonych na czas Światowych Dni Młodzieży. Krakowskie lotnisko w Balicach jest przygotowane na przyjęcie wzmożonego ruchu pasażerskiego.

Szef Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Robert Stachurski poinformował dziennikarzy w piątek, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa na czas trwania ŚDM na wniosek Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych zostały wprowadzone strefy ograniczonego ruchu lotniczego.

Siedem stref ograniczonych lotów zostało wytyczonych wokół Krakowa (promień 100 km) i Częstochowy (promień 50 km), a także Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia (promień 5 km). Zakazy będą obowiązywać przez tydzień od poniedziałku 25 lipca od godz. 00:01 do poniedziałku 1 sierpnia do godz. 23:59.

Bezwzględny zakaz wykonywania lotów obowiązuje lotnictwo sportowe, aeroklubowe, rekreacyjne, w tym przede wszystkim bezzałogowe statki powietrzne, tzw. drony.

Rzecznik Komendy Głównej Policji nadinspektor Mariusz Ciarka przypomniał, że używanie dronów w strefach objętych zakazem jest zagrożone surową karą. „W tym czasie praktycznie będzie całkowity zakaz używania takich statków powietrznych dla wszystkich, także mediów. W tym czasie trzeba się liczyć z surowymi konsekwencjami” - zaznaczył.

Za nieuprawnione korzystanie z dronów grozi nawet do pięciu lat więzienia.

„W tych kilku dniach prosimy, a nawet nalegamy i mówimy bardzo jasno: jest całkowity zakaz używania dronów zarówno do celów rekreacyjnych, jak i komercyjnych” - podkreślił Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) zarządzającej polską przestrzenią powietrzną.

Wprowadzone zakazy nie obowiązują lotów rejsowych, ratowniczych, przeciwpożarowych, państwowych. Śmigłowcami mogą latać Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR).

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przewidziało możliwość wykonywania operacji lotniczych w sytuacjach szczególnych, nieplanowanych dla lotów, które nie są wyłączone z ograniczeń. Taka możliwość istnieje jedynie za zgodą Szefa Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Karpiński zaznaczył, że PAŻP poczyniła wszelkie przygotowania, aby ruch lotniczy w trakcie ŚDM był płynny i bezpieczny, a obsługa dodatkowych samolotów z pewnością będzie wyzwaniem dla kontrolerów ruchu lotniczego. „PAŻP posiada jednak odpowiednie doświadczenie wynikające z obsługi wcześniejszych, dużych wydarzeń” - zaznaczył.

P.o. prezesa Kraków Airport Radosław Włoszek poinformował, że krakowski port jest przygotowany do obsługi wzmożonego ruchu pasażerskiego, a pierwsi pielgrzymi pojawili się w porcie już na początku tygodnia. Terminal Kraków Airport i krakowskie lotnisko są otwarte przez całą dobę.

„Lotnisko w tym czasie normalnie funkcjonuje, wszyscy pasażerowie, którzy chcą skorzystać z usług Kraków Airport są mile widziani” - zaznaczył. Według szacunków w tym okresie obiekt będzie odprawiał około 20 tys. osób na dobę, co nie odbiega znacząco od poziomu osiąganego w szczytowych miesiącach. Nowy terminal obliczony jest na obsłużenie 29 tys. pasażerów na dobę.

Na krakowskim lotnisku spodziewanych jest ok. 100 dodatkowych samolotów, w tym lotów czarterowych, głównie z południowej Europy. Najlepszym i najpewniejszym sposobem na dotarcie i wyjechanie z portu będzie przejazd pociągiem kursującym do centrum Krakowa.

Władze portu przewidują, że z krakowskiego lotniska skorzysta około 40 tys. pielgrzymów. Uruchomiono dla nich specjalne, szybkie pasy, które zostały oznaczone logiem Światowych Dni Młodzieży, wyświetlanym nad kabinami przeznaczonymi specjalnie do dokonywania odpraw pielgrzymów. Na monitorach wyświetlane są komunikaty, wskazujące pielgrzymom najkrótszą drogę do kontroli granicznej.

Funkcjonariusze Straży Granicznej, pracownicy lotniska i wolontariusze pomagają pielgrzymom w odprawie granicznej i znalezieniu drogi, środków komunikacji miejskiej oraz swoich miejsc pobytu.

Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim. Od 20 do 25 lipca, w ramach przygotowań do głównych wydarzeń, w całej Polsce odbywają się tzw. Dni w Diecezjach. (PAP)