Około 800 policjantów, wzmożone kontrole graniczne i osiem zespołów ratownictwa medycznego mają zapewnić bezpieczeństwo ok. 13 tys. pielgrzymów, którzy już od 15 lipca zaczną przyjeżdżać do Łodzi na Dni w Diecezjach poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

"Policjanci są przygotowani, aby zadbać o bezpieczeństwo pielgrzymów; nawiązaliśmy w tym celu kontakt ze wszystkimi instytucjami na terenie miasta odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo oraz m.in. z uczelniami wyższymi, Okręgową Radą Adwokacką, czy Uniwersytetem Łodzkim w zakresie tłumaczeń językowych na stanowisku kierowania. Przez cały lipiec policjanci mają wstrzymane urlopy; pracujemy pełnym składem, dzięki czemu udało się wyasygnować dodatkowe patrole na wszystkich zmianach - podkreślił komendant miejski policji Paweł Karolak na konferencji prasowej w piątek.

Pod szczególną ochroną służb znajdą się miejsca noclegowe pielgrzymów i wolontariuszy oraz miejsca, które - zgodnie z policyjnymi analizami mogłyby być niebezpieczne, np. parki miejskie, podziemne przejścia, itp. O bezpieczeństwo w Łodzi w czasie Dni w Diecezjach zadba ok. 800 policjantów - w razie potrzeby ich liczba zostanie zwiększona.

Do przyjazdu tysięcy pielgzymów z różnych zakątków świata przygotowuje się lokalna placówka Straży Granicznej (SG). "Realizujemy zadania na terenie całego województwa łódzkiego oraz na lotniczym przejściu granicznym. Naszym zadaniem będzie zapewnienie skutecznej i sprawnej kontroli granicznej, która została przywrócona także w strefie Schengen na czas od 4 lipca do 2 sierpnia" - poinformował komendant łódzkiej placówki SG Krzysztof Zabielski.

Straż Graniczna przewiduje też patrole na terenie szlaków komunikacyjnych - drogowych i kolejowych - we współdziałaniu z innymi służbami.

Jak podał wicedyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa łódzkiego magistratu Jerzy Wołosiewicz, o zdrowie uczestników ŚDM zadba osiem zespołów ratownictwa medycznego. Będą one dyżurować w miejscach, gdzie organizowane będą imprezy masowe. Zespół ratownictwa będzie dyżurować też na osiedlu studenckim im. Lumumby, gdzie zamieszka duża grupa pielgrzymów.

"Będą to karetki ze szpitala im. WAM, Barlickiego i Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. Ponadto do systemu włączyliśmy również dwa zespoły Ochotniczej Straży Pożarnej: Grupę Ratownictwa Specjalistycznego i OSP Retkinia. Postawią namioty ratownicze i sformują piesze patrole medyczne, które będa poruszać się w miejscach gromadzenia sie pielgrzymów" - dodał Wołosiewicz.

Organizatorzy uznali, że nie ma potrzeby przygotowywania specjalnych miejsc w szpitalach i wprowadzania zmian w harmonogramie ich pracy. W przypadku nagłych zdarzeń organizacją pomocy zajmie się koordynator medyczny Urzędu Wojewódzkiego.

Większość pielgrzymów będzie przebywać w Łodzi w ramach zorganizowanych grup. Pierwsza z nich przybędzie już 15 lipca. Będzie to 2 tys. osób, które wezmą udział w organizowanym przez zakon jezuitów trzydniowym festiwalu Magis 2016. Na osiedlu studenckim im. Lumumby i znajdującym się tam stadionie spotkają się m.in. z generałem zakonu jezuitów Adolfo Nicolasem.

Po wyjeździe tej grupy, do Łodzi dotrze ok. 5 tys. gości wspólnoty Chemin Neuf, która jest organizatorem festiwalu Paradise in the City oraz 1,3 tys. pielgrzymów biorących udział w programie przygotowanym przez łódzką kurię.

"W momencie kulminacyjnym, czyli 24 lipca, gdy obędzie się msza święta odprawiana przez arcybiskupa łódzkiego Marka Jędraszewskiego, spodziewamy się 13 tys. osób, które dotrą do Atlas Areny z całego województwa i Łodzi" - wyjaśnił dyr. Mariusz Goss, koordynujący przygotowania z ramienia łódzkiego magistratu. (PAP)