100 tys. podróżnych odprawionych zostało od początku funkcjonowania na lotnisku w Radomiu. Stutysięczny pasażer poleciał na pokładzie samolotu linii Wizz Air do Larnaki na Cyprze – poinformowały w czwartek Polskie Porty Lotnicze (PPL).

Był to jednocześnie inauguracyjny lot węgierskiego przewoźnika z radomskiego lotniska. "Po raz pierwszy operacje na lotnisku w Radomiu wykonywał niskokosztowy Wizz Air. Po raz pierwszy port także przyjął cywilną maszynę Airbusa – i to w wersji A321 neo" – przekazała w komunikacie prasowym spółka PPL.

Zgodnie z zimowym rozkładem, loty Wizz Air do Larnaki odbywają się dwa razy w tygodniu - w środy i soboty. Wizz Air to drugi obok PPL LOT rozkładowy przewoźnik, który rozpoczął współpracę z Lotniskiem Warszawa Radom. Obecnie - poza Larnaką – z radomskiego portu można podróżować na trasach regularnych do Paryża (do 6 stycznia) i Rzymu. Realizowane są także loty czarterowe do Szarm elSzejk.

Siatka połączeń z Lotniska Warszawa-Radom

Siatka połączeń na lato 2024 r. nie jest jeszcze zamknięta. "Lotnisko Warszawa-Radom nieustannie prowadzi rozmowy z innymi liniami lotniczymi" – podkreśliły PPL.

Do tej pory LOT ogłosił w swojej ofercie loty z Radomia do Rzymu, Ochrydy, Podgoricy, Prewezy oraz Tirany. Sprzedaż wycieczek do tych miast uruchomiły też biura podróży. Touroperatorzy proponują turystom również wakacje na Krecie, w tureckiej Antalyi, w Marsa Alam w Egipcie, w Burgas i Warnie w Bułgarii oraz w Barcelonie.

Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 r. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi, Berlina, Wrocławia i Lwowa. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 100 mln zł. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 r. upadłości miejskiej spółki Port Lotniczy Radom, lotnisko kupiły Polskie Porty Lotnicze i wybudowały je prawie od nowa. Inwestycja kosztowała ok. 800 mln zł.

Lotnisko Warszawa-Radom zostało na nowo uruchomione pod koniec kwietnia br.