Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Wczoraj ustawę przyjął Sejm, a dziś - bez poprawek - Senat. Platforma Obywatelska i Nowoczesna zapowiedziały, że zaskarżą ustawę w Trybunale Konstytucyjnym.

Zgodnie z nowelizacją, po jej wejściu w życie ma się odbyć ponowny wybór pięciu członków Trybunału Konstytucyjnego. Sejm poprzedniej kadencji wybrał część składu tego organu przed upływem kadencji obecnych sędziów. Prezydent nie zaprzysiągł nowych sędziów,w związku z czym nie mogą oni orzekać.

Regulacja zawiera też przepisy kończące kadencje dotychczasowego prezesa i wiceprezesa Trybunału. Ma to się stać po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie, co nastąpi 14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw.

Sejm przyjął ustawę głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości i klubu Kukiz15. Pozostałe partie opozycyjne nie wzięły udziału w głosowaniu. Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę obrad tuż przed tym wydarzeniem.

Z kolei prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński zapowiedział wczoraj, że 3 grudnia Trybunał rozpatrzy wniosek PO o zbadanie, czy uchwalona w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa o Trybunale jest zgodna z konstytucją.