Państwa Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie automatycznej wymiany informacji o układach podatkowych. Decyzję podjęli ministrowie finansów na spotkaniu w Luksemburgu. Chodzi o to, aby położyć kres tajnym decyzjom umożliwiającym firmom unikanie podatków w Europie.

Zgodnie z nowymi zasadami - które mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku - państwa członkowskie co kilka miesięcy będą przekazywały sobie nawzajem informacje na temat układów podatkowych. Wymianie mają podlegać nie tylko nowe, ale także już istniejące porozumienia podpisane w ciągu ostatnich pięciu lat.

"Celem tej dyrektywy jest walka z agresywnym planowaniem podatkowym i upewnienie się, że firmy płacą swoją część podatków” - powiedział minister finansów Luksemburga Pierre Gramegna. Informacje na temat układów regularnie ma otrzymywać także Komisja Europejska. "To ważne nie z powodów biurokratycznych, ale po to, by zapewnić właściwy monitoring przestrzegania zasad” - powiedział komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici. To on zaproponował nowe przepisy kilka miesięcy po wybuchu głośnej afery LUXLEAKS. Ujawniła ona, że ponad 300 międzynarodowych koncernów podpisało z administracją luksemburską umowy umożliwiające płacenie niższych podatków.