Agenda OBWE do spraw demokracji i praw człowieka deklaruje zaangażowanie w sprawie uchodźców. Dyrektor Biura Praw Człowieka OBWE Michael Georg Link zapewnił Serbię, że organizacja ta nie zostawi tego kraju bez pomocy w sytuacji kryzysu imigracyjnego. Jak wyjaśnił, może ona polegać na ściślejszym monitorowaniu granic.

Jak powiedział, pomoc jest możliwa na przykład w miejscach zapalnych, w miejscach nagromadzenia uchodźców, na przejściach granicznych. "To jest skomplikowana sytuacja i mamy projekt jak w małych zespołach można ją monitorować. I myślę że są dwie organizacje mogące współpracować - Frontex i my. Chcemy być w tym pomocni".

Na konferencji OBWE w Warszawie serbski delegat Ivica Dacic przedstawił dramatyczny apel Serbii o rozwiązanie przez Europę kryzysu uchodźców. Apelował o odstąpienie od zamykania granic, co czynią obecnie sąsiedzi Serbii - Chorwacja i Węgry.

Michael Georg Link powiedział, że sytuacja krajów kandydujących do UE, takich jak Serbia, jest szczególnie trudna. "My w pełni rozumiemy sytuację kraju i ludności Serbii. Jest oczywiste, że krajom kandydującym będziemy starać się pomóc praktycznie, aby wyjść z tego kryzysu. Z pewnością nie jesteśmy w stanie sami rozwiązać tego problemu" - powiedział dyrektor Biura Praw Człowieka OBWE.

Ivica Dacic mówił podczas konferencji OBWE, że obecny kryzys migracyjny jest największym kryzysem od czasów II wojny światowej. Podkreślał, że uderza w struktury i wartości Unii Europejskiej i narusza podstawowe założenia i mechanizmy działania Wspólnoty, jak system Schengen i polityka Europy bez granic.