Sejm uchwalił ustawę przyznającą działaczom opozycji antykomunistycznej, znajdującym się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej, pomoc finansową. Za uchwaleniem nowych przepisów było 390 posłów z prawie wszystkich klubów i kół sejmowych. Trzydziestu jeden, przede wszystkim z SLD, było przeciw. Sześć osób wstrzymało się od głosu.

Sprawozdawca ustawy, poseł Sławomir Piechota z PO powiedział IAR, że ustawa powstała w odpowiedzi na ujawnione kilka lat temu problemy byłych opozycjonistów, którzy mimo różnych odszkodowań czy rekompensat, które wcześniej otrzymali, nadal nie radzą sobie w życiu. Poseł dodał, że skutki ciągłego ukrywania się, zmieniania nazwiska, miejsc zamieszkania spowodowały taką dewastację w ich życiu, że w wolnej Polsce zupełnie nie mogą się oni odnaleźć, a są zbyt honorowi, by zwyczajnie pójść do pomocy społecznej.

Wincenty Elsner z SLD powiedział, że jego klub głosował przeciw ustawie, bo według niego jest ona niesprawiedliwa wobec 1,5 miliona Polaków, którzy stracili na transformacji ustrojowej. Mówił, że dzielenie biednych ludzi na tych, którzy są zasłużonymi biedakami, bo kiedyś roznosili ulotki i na tych, którym nie należy się pomoc, bo w PRL-u najzwyczajniej uczciwie pracowali, jest dzieleniem dzisiejszej biedy. Poseł zapewnił, że SLD jest za tym, by pomagać wszystkim, zarówno tym, którzy wówczas byli aktywnymi działaczami i jak i tym, którzy wówczas pracowali i normalnie żyli.

Ustawa reguluje zasady udzielania wsparcia finansowego osobom zaangażowanym w działalność antykomunistyczną w latach 1956 - 1989. Wprowadza definicję, z której wynika, że działaczem opozycji antykomunistycznej jest osoba, która do 4 czerwca 1989 roku łącznie przez co najmniej 12 miesięcy prowadziła w ramach struktur zorganizowanych lub we współpracy z nimi, zagrożoną odpowiedzialnością karną, działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce. Osobie, która uzyska status działacza, będzie, na jej wniosek, przysługiwała jednorazowa pomoc oraz świadczenie pieniężne w wysokości 400 złotych miesięcznie. Będzie ono przyznane osobom spełniającym kryteria dochodowe zapisane w ustawie przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zasadniczo będzie przyznawane na 12 miesięcy, ale w przypadku osób, które ukończyły 67 lat będzie mogło zostać przyznane na okres do 60 miesięcy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - bezterminowo.

Ustawa powstała na podstawie projektu senackiego i projektu przygotowanego przez PiS.