Prezydent zakończył konsultacje z prezesami sądów. Bronisław Komorowski rozmawiał z prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego profesorem Romanem Hauserem, z prezesem Trybunału Konstytucyjnego profesorem Andrzejem Rzeplińskim oraz prezesem Sądu Najwyższego profesor Małgorzatą Gersdorf.

Tematem spotkania był wybór nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej, której członkowie w większości podali się do dymisji - powiedziała IAR Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta. Rozmawiano też o terminach, w których kandydaci na członków PKW mieliby być wskazani. Joanna Trzaska-Wieczorek przypomniała, że niedługo zostaną zarządzone wybory uzupełniające do Senatu. Trzeba je przeprowadzić z powodu zrzeczenia się mandatu Senatora przez Elżbietę Bieńkowską, która przyjęła stanowisko Komisarza Unii Europejskiej.

Joanna Trzaska-Wieczorek wyjaśnia, że rozmowa z prezesami sądów dotyczyła również wymogów, jakie muszą spełniać nowi sędziowie PKW. Dodaje, że ważne jest wskazanie jak najbardziej doświadczonych sędziów, szczególnie ze względu na krytykę, jaka spada na PKW. W planowanej przez prezydenta nowelizacji Kodeksu Wyborczego ma się znaleźć zapis o kadencyjności członków PKW. Według Joanny Trzaski - Wieczorek, istotne jest, żeby wiek sędziów nie kolidował z kadencyjnością sprawowania przez nich funkcji.

Joanna Trzaska-Wieczorek mówi, że w planowanej przez prezydenta nowelizacji Kodeksu Wyborczego, zależy mu również na wzmocnieniu roli przewodniczącego PKW.

Dodaje, że o 19.00 Bronisław Komorowski spotka się jeszcze z liderem SLD Leszkiem Millerem. Prezydent będzie chciał wyjaśnić, w jakim stopniu SLD było zaangażowane w kwestionowanie wyników wyborów samorządowych - mówi Trzaska-Wieczorek. Według niej, prezydent jest przekonany, że jeśli ktoś wszedł na złą drogę, jednak potem zreflektuje się, to należy mu umożliwić powrót.

W trakcie spotkania z prezydentem Leszek Miller zamierza przedstawić kilka propozycji porządkujących zasady wyborcze.