Już po raz czwarty komornicy sądowi organizują jutro dzień otwarty, w ramach którego aż w 800 kancelariach będą udzielali informacji i porad. Tegoroczna edycja akcji nieprzypadkowo odbywa się 20 listopada – tego dnia przypada ogólnopolski dzień seniora, a to właśnie tej grupie społecznej komornicy poświęcą szczególną uwagę.
Dzień otwarty odbywa się pod hasłem „Bo jeden podpis może przekreślić drugą młodość” i ma na celu zwrócenie uwagi osób starszych na zagrożenia i możliwości ich uniknięcia. Komornicy organizują akcję wspólnie z fundacją Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”, która prowadzi m.in. program „Oswajanie starości”.
Reklama

Reklama
– W kancelariach komorniczych coraz częstszymi bywalcami są seniorzy, którzy popadli, często nie z własnej winy, w kłopoty. Starsi ludzie z reguły są osobami godnymi zaufania, co powoduje, że sami też łatwo obdarzają zaufaniem innych. Niestety są ludzie, którzy taką naiwność wykorzystują przeciwko nim – mówi Michał Lewandowski, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej.
Seniorzy biorą więc pożyczki lub kredyty dla dzieci czy wnuków lub też je żyrują, a kiedy młodzi przestają je spłacać, to starsi zostają z kłopotem. Drugą bolączką często dotykającą starsze osoby jest zbyt pochopne podpisywanie umów, bez wczytywania się w ich postanowienia.
– Dlatego we współpracy z fundacją Jolanty Kwaśniewskiej opracowaliśmy dekalog rozsądnego pożyczania, czyli zbiór zasad, którymi powinny się kierować starsze osoby, by nie zostać oszukane i nie wpaść w poważne tarapaty finansowe – dodaje Michał Lewandowski.
Te zasady to:
● Pożyczaj z głową! Nie ma nic złego w pożyczaniu pieniędzy, pod warunkiem, że wiadomo, od kogo i na jakich zasadach;
● Nie ma nic za darmo. Jeśli ktoś oferuje podejrzanie dużo – zastanów się dwa razy, nim się zgodzisz;
● Pamiętaj, że poręczając pożyczkę, ponosisz taką samą odpowiedzialność jak pożyczkobiorca;
● Nie zawsze warto chodzić na skróty. Badanie zdolności kredytowej leży przede wszystkim w twoim interesie;
● Nie działaj pod wpływem emocji. W atmosferze pośpiechu trudno o rozsądne decyzje;
● Pamiętając o najbliższych, nie zapominaj o sobie. Jeśli to ty pożyczasz pieniądze dla kogoś z rodziny, to ty musisz je oddać;
● Odsetki, oprocentowanie czy kara umowna to nie są puste pojęcia. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś słowa w umowie, poproś o szczegółowe wyjaśnienia;
● Nie chowaj głowy w piasek! Nieodbieranie korespondencji nie rozwiązuje problemu;
● Bądź aktywny. Bierz udział w postępowaniu sądowym, a po jego zakończeniu współpracuj z komornikiem;
● Sprzedaż lub darowanie komuś swego mieszkania to bardzo poważna decyzja. Konsultacja z prawnikiem to niewielkie pieniądze, a pozwala uniknąć wielu kłopotów.
– Chcemy przy okazji obalić mit, który pokutuje także wśród osób starszych, że porada prawnika jest bardzo droga. To nieprawda: warto wydać 50 czy 100 zł na poradę, by w razie czego nie stracić mieszkania lub oszczędności całego życia – uważa Lewandowski.
Wykaz adresów kancelarii biorących udział w akcji można znaleźć na stronie www.lepiejtowiedziec.pl
Wykaz adresów kancelarii biorących udział w akcji znajdziesz na: LepiejToWiedziec.pl