Owoce i warzywa należą do produktów najczęściej marnowanych w polskich domach. Banki Żywności apelują o racjonalniejsze ich wykorzystanie, zwłaszcza że na polskim rynku jest ich teraz więcej.

Maria Kowalewska z Federacji Polskich Banków Żywności podkreśla, że wykorzystanie kupionych produktów jest w rękach konsumentów. Toteż podpowiada jak je uratować przed zmarnowaniem.

Można to zrobić stosując zasadę trzech P: planuj, przetwarzaj, podziel się . Warzyw i owoców trzeba kupować tyle ile jest się w stanie zjeść, dzieląc je na zalecane przez żywieniowców pięć porcji dziennie. Zapasy produktów można przetwarzać robiąc z nich dżemy marynaty czy kiszonki.Dobrze jest też dzielić się tymi produktami z ludźmi w swoim środowisku. Jak podkreśla Maria Kowalewska - Bankom Żywności zależy także na wykorzystaniu tych tych owoców i warzyw , które mogłyby się zmarnować w rolnictwie. Stąd współpraca z producentami rolnymi, którym trudno sprzedać swoje produkty z powodu rosyjskiego embarga, i zdecydowali się przekazać je na cele społeczne.

Szef Federacji Banków Żywności Marek Borowski zaznacza, że na ich przechowywanie, i dystrybucję także potrzebne są środki. Będą zbierane w akcji SMS-owej - mówi Marek Borowski. Pieniądze na ten cel można przekazać wysyłając SMS o treści POMAGAM pod numer 75 365. Wysyłając taki SMS można przekazać pięć złotych na zagospodarowanie owoców i warzyw otrzymanych od producentów.

Banki Żywności do tej pory przyjęły ponad 6 tysięcy ton owoców i warzyw oddawanych na cele społeczne w zamian za unijne rekompensaty. Około połowa z przekazanych produktów to jabłka - policzono że było ich 10 milionów sztuk. Owoce i warzywa trafiły do organizacji dobroczynnych na pomoc potrzebującym. Z częścią dostawców Banki Żywności podpisały umowy o przejęciu produktów - i zleciły im przechowanie, tak aby można było ze świeżych warzyw i owoców korzystać przez kolejne miesiące.