Piwniczna-Zdrój nową stolicą biegów górskich w Polsce

Nagrody finansowe, górskie krajobrazy i atrakcyjne trasy biegowe – organizatorzy Festiwalu Biegów zapraszają na 12. edycję wydarzenia, która odbędzie się w Piwnicznej-Zdroju w dniach 10-12 września.

W ostatnich latach Festiwal Biegów, który startuje dzień po zakończeniu Forum Ekonomicznego, odbywał się w Krynicy-Zdroju. W tym roku jedna z największych imprez biegowych w Polsce przeniosła się do Piwnicznej-Zdrój, zaś w samej Krynicy odbędzie się pierwsza edycja Europejskiego Festiwalu Biegowego.

Nowa, budząca kontrowersje w środowisku biegaczy impreza sportowa zyskała wysokie dofinansowanie władz Małopolski w wysokości 600 tys. złotych, o czym donosił portal Sądeczanin.info. Wielu postrzega EFB jako konkurencję dla odbywającego się od wielu lat Festiwalu Biegów. Same narodziny EFB można z kolei powiązać z przenosinami Forum Ekonomicznego z małopolskiej Krynicy-Zdrój do leżącego na Dolnym Śląsku Karpacza. W rezultacie w powiecie nowosądeckim tydzień po tygodniu odbędą się dwie imprezy biegowe, przy czym jedna z nich może pochwalić się wieloletnią tradycją i renomą wyrobioną wśród biegaczy.

Tegoroczny Festiwal Biegów, po raz pierwszy w Piwnicznej-Zdrój, z wielu powodów zapowiada się interesująco – przekonują organizatorzy. – W Piwniczej wszystko opiera się na oddanym już do użytku terenie kompleksu na Nakle. Tu będzie większość startów i większość najważniejszych punktów festiwalowego programu – mówi Dariusz Chorużyk, burmistrz Piwnicznej-Zdrój.

W programie przewidziano ponad 20 biegów, w których do zdobycia będą nagrody finansowe i rzeczowe. Nagrodzonych zostanie ponad 600 biegaczy. Podczas 12. Festiwalu Biegów w Piwnicznej-Zdrój aż w czterech konkurencjach odbędą się też Mistrzostwa Polski Masters, czyli dla osób dla osób, które ukończyły 35 lat. Medale będą do zdobycia w konkurencjach: bieg na 10 km (Sądecka Dycha Newagu), półmaraton, maraton (Koral Maraton) oraz ultramaraton na dystansie 100 km. Kolejna festiwalowa niespodzianka to Sztafeta Poprad Aqua Running, czyli bieg w wodzie. Długość trasy to dwukrotna szerokość Popradu, w zakolu którego mieścić się będzie Miasteczko Biegowe.

Samo Miasteczko Biegowe zostało zaplanowane z myślą zarówno o biegaczach jak i o ich rodzinach. To teren Nakła w Piwnicznej-Zdroju o łącznej powierzchni ponad 7 hektarów, w tym około 4 tys. m2 pod dachem tzw. tymczasowe namioty, a w nich różne strefy: duża scena, pasta party, stoiska z jedzeniem, wydawanie pakietów, strefa expo, strefa dzieci, punkt informacji, biuro prasowe, Forum Sport Zdrowie Pieniądze, małe podium, rejestracja, strefa expo, magazyn nagród, strefa Iron Run, szatnie, depozyty, masaże, strefa Food truck.

- Miasteczko i trasy, które przygotowaliśmy, dają gwarancje, że to będzie wydarzenie na poziomie takim, jaki gwarantowaliśmy dotychczas - dodaje Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego i pomysłodawca Festiwalu Biegów. - Biegi będą też odbywały się w Nowym Sączu, w Starym Sączu i w Rytrze, ale Miasteczko Biegacza będzie areną kilkudziesięciu wydarzeń biegowych, począwszy od biegów na 300 metrów dla najmłodszych uczestników, kończąc na głównym biegu górskim na 100 kilometrów – dodaje.

Festiwal Biegów to szansa dla lokalnych władz na zrekompensowanie przynajmniej części strat związanych z wcześniejszym lockdownem. Impreza może być ratunkiem dla branży turystycznej w Piwnicznej-Zdrój. - Nasza gmina jest partnerem wiodącym przedsięwzięcia. I my też, tak jak Stary Sącz, mocno liczymy, że ta rola przyczyni się do promocji naszej gminy w całej Polsce. Ja, jako burmistrz, w pełni rozumiejąc dramatyczną sytuację naszej branży turystycznej, liczę też, podobnie jak mieszkańcy, że impreza ta będzie skutecznym sposobem na jej choć częściowe podreperowanie – wskazuje Chorużyk.

ikona lupy />
foto: materiały prasowe

- Festiwal ma być zorganizowany w oparciu i partnerstwo czterech samorządów: Piwnicznej, Rytra, Starego i Nowego Sącza i w takiej konwencji go przygotowujemy od strony logistycznej, by jak najbardziej imprezę uatrakcyjnić i wzbogacić dla biegaczy – dodaje.

Impreza startuje 10 września. Zawodnicy mogą zgłosić się do dowolnego biegu 12. Festiwalu Biegowego w Biurze Zawodów do 30 minut przed jego rozpoczęciem. Wyjątki to Biegi 7 Dolin na dystansach: 100 km, 61 km oraz Koral Maraton - z uwagi na wczesną porę startu, wymagane jest zgłoszenie najpóźniej w dniu poprzedzającym.

ikona lupy />
foto: materiały prasowe