Więcej dzieci, mniej rozwodów i pogrzebów

27 sierpnia 2014

Przyrost naturalny mamy wciąż ujemny, ale ludność Polski zwiększyła się w ciągu roku o 22 tys.

1894124-w-demografii-nieco-lepiej.jpg
W demografii nieco lepiej

Po raz pierwszy od 2010 r. przestała spadać w Polsce liczba urodzeń. Od stycznia do czerwca urodziło się 186,9 tys. dzieci – wynika z najnowszych danych GUS. To o 5,5 tys. (3 proc.) więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wzrost nie jest może imponujący, ale można oczekiwać, że pozytywna tendencja się utrzyma, bo liczba dzieci przychodzących na świat zwiększa się z miesiąca na miesiąc w relacji rok do roku – w czerwcu była o 7,9 proc. wyższa niż przed rokiem, a w maju o 2,4 proc.

– Na posiadanie dzieci zdecydowały się liczne obecnie roczniki trzydziestokilkulatków, którzy doszli do wniosku, że dłużej nie mogą już czekać na potomstwo – ocenia dr Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Obecnie wiek ponad trzydziestu lat uzyskują roczniki z wyżu demograficznego w latach 1979–1984, gdy rodziło się w Polsce od 690 tys. do ponad 700 tys. dzieci rocznie.

Pozostało 91% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png