Platforma Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego. Partia Donalda Tuska wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość o 24 345 głosów - wynika z oficjalnych danych podanych przez PKW.

Z pozostałych partii ubiegających się o mandaty w Parlamencie Europejskim żadna nie zbliżyła się do wyniku miliona głosów poparcia. Trzecie SLD, na które głosowało 9,44 procent wyborców otrzymało 667 319 głosów. Tymczasem na PO zagłosowało 2 271 215 osób, a na PiS 2 246 870 wyborców. Czwarta w rankingu Nowa Prawica Janusza Korwin Mikkego uzyskała poparcie na poziomie 7,15 procent - czyli zagłosowało na nich 505 586 Polaków. Ostatnia partia, która uzyskała mandaty, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskała 6,8 procent. Na ludowców głosowało 480 846 wyborców.

Ostateczne wyniki oznaczają, że PO i PiS uzyskały po 19 mandatów, SLD - 5, a Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego i PSL po 4.

Z list Platformy Obywatelskiej mandaty zdobyli: Jerzy Buzek, Michał Boni, Danuta Huebner, Róża Thun, Janusz Lewandowski, Dariusz Rosati, Jacek Saryusz-Wolski, Bogdan Zdrojewski, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Danuta Jazłowiecka, Barbara Kudrycka, Elżbieta Łukacijewska, Jan Olbrycht, Julia Pitera, Marek Plura, Adam Szejfed, Jarosław Wałęsa, Bogdan Wenta oraz Tadeusz Zwiefka.

PiS w Parlamencie Europejskim reprezentować będą: Ryszard Czarnecki, Andrzej Duda, Anna Fotyga, Marek Jurek, Zdzisław Krasnodębski, Marek Gróbarczyk, Dawid Jackiewicz, Zbigniew Kuźmiuk, Bolesław Piecha, Janusz Wojciechowski, Beata Gosiewska, Ryszard Legutko, Tomasz Poręba, Karol Karski, Stanisław Ożóg, Mirosław Piotrowski, Kazimierz Ujazdowski, Tadeusz Złotowski oraz Jadwiga Wiśniewska.

Z list SLD do PE trafią: Adam Gierek, Krystyna Łybacka, Janusz Zemke, Lidia Geringer de Oedenberg oraz Bogusław Liberadzki.

Nową Prawicę reprezentować będą: Janusz Korwin-Mikke, Robert Iwaszkiewicz, Stanisław Żółtek i Michał Marusik.

Europosłowie PSL to: Czesław Siekierski, Jarosław Kalinowski, Andrzej Grzyb i Krzysztof Hetman.

Frekwencja w eurowyborach wyniosła 23,82 procent i była niższa od tej sprzed pięciu lat o 0,71 procent. PKW poinformowała też, że w związku z wynikami z mandatów musi zrezygnować 16 posłów i 2 senatorów.