Kolejny amerykański stan zalegalizował małżeństwa homoseksualne. Tym razem jest to położony na południowym zachodzie USA Nowy Meksyk. Legalizacja jest skutkiem decyzji stanowego sądu najwyższego.

Sąd Najwyższy Nowego Meksyku uznał, że odbieranie grupie obywateli praw i obowiązków związanych z cywilnym małżeństwem jest złamaniem konstytucyjnej zasady równości. Sąd odrzucił główny argument przeciwników małżeństw homoseksualnych, że za zakazem przemawia ważny interes społeczny jakim jest wspieranie prokreacji i wychowywania dzieci. "Prokreacja nigdy nie była i nie jest warunkiem małżeństwa w Nowym Meksyku. Związki takie mogą zawierać osoby starsze i bezpłodne" - napisali sędziowie w uzasadnieniu decyzji, którą podjęli jednogłośnie.

Po decyzji sądu najwyższego Nowy Meksyk stał się 17 stanem USA, który zalegalizował małżeństwa gejów i lesbijek. Podobne prawo obowiązuje też w stolicy USA Waszyngtonie. Spośród 33 stanów, gdzie małżeństwa homoseksualne są nielegalne, 10 wprowadziło związki partnerskie. Obecnie większość Amerykanów popiera małżeństwa homoseksualne. Zmiana w świadomości mieszkańców USA wynika przede wszystkim z faktu, że tam gdzie je zalegalizowano nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków społecznych.

Reklama