Z powodu podeszłego wieku papież abdykuje 28 lutego. Tak decyzję o rezygnacji z urzędu tłumaczył Benedykt XVI w czasie konsystorza zwyczajnego w Watykanie. Ksiądz profesor Józef Wroceński z Katedry Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wyjaśnia, że ta informacja to na razie tylko zapowiedź decyzji.

W momencie jej ogłoszenia 28 lutego rozpocznie się wakat w Watykanie. Ksiądz Wroceński wyjaśnia też, że prawo kanoniczne przewiduje możliwość abdykacji papieża.

Abdykacja jest możliwa przy spełnieniu 2 warunków. Po pierwsze, papież podejmuje decyzję w sposób dobrowolny i musi być ona ujawniona. Prawo kanoniczne nie określa formy ogłoszenia tej postanowienia o abdykacji. Zarazem prawo - tłumaczy duchowny - nie wyjaśnia wobec kogo papież ma ujawnić decyzję, ponieważ pełniąc najwyższy urząd w Kościele nie składa rezygnacji na czyjeś ręce, tylko podejmuje decyzję.

Ksiądz Wroceński wyjaśnia też, że po 28 lutego, dziekan Kolegium Kardynalskiego zwołuje Kolegium, które zarazem przejmuje władzę nad Kościołem. Następnie Kolegium podejmuje decyzję o zwołaniu konklawe, czyli określa termin wyboru nowego papieża. Zarazem papież, który złożył rezygnację, przechodzi na emeryturę. Prawo określa, że od 15 do 20 dni od wakatu ma być zwołane konklawe.

Papież oświadczył, że dla sprawowania powierzonej mu funkcji potrzebna jest zarówna siła psychiczna, jak i fizyczna, z którą Benedykt XVI ma problemy. W związku z tym papież uznał swojego niezdolność do wykonywania powierzonej mu posługi. Benedykt XVI dodał, że "(...) rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona."

Efektem takiej decyzji będzie ponowne zwołanie Konklawe dla wybrania nowego następcy św. Piotra.

Benedykt XVI jednocześnie podziękował za wsparcie okazane mu podczas sprawowania pontyfikatu i poprosił o wybaczenie wszelkich potknięć i "niedoskonałości".