MSW rozważa nowelizację ustawy o Biurze Ochrony Rządu, która ma doprecyzować przepisy regulujące zasady ochrony najważniejszych osób w państwie - poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.

"Skłaniamy się do nowelizacji ustawy o Biurze Ochrony Rządu" - powiedział Cichocki, który uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji.

Jak dodał, chodzi o doprecyzowanie przepisów regulujących m.in. zasady odstąpienia od ochrony. "Dzisiejsze przepisy są dość sztywne. Działania w tym zakresie powinny być bardziej elastyczne" - powiedział Cichocki, dodając, że w każdym przypadku należy uwzględniać analizy zagrożeń.

Szef BOR gen. Marian Janicki powiedział z kolei, że zdarzają się przypadki, w których najważniejsze osoby w państwie ochraniane z mocy ustawy odstępują od ochrony BOR. "Nie ma aktu prawnego, który by im tego zakazywał" - powiedział Janicki.

Zgodnie z ustawą o BOR, ochrona przysługuje najważniejszym osobom w państwie. Objęty jest nią prezydent i jego najbliższa rodzina, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, wicepremierzy, szefowie MSZ i MSW oraz byli prezydenci RP (ale nie ich rodziny).

W wyjątkowych sytuacjach szef MSW może, ze względu "na dobro państwa", zdecydować o objęciu taką ochroną innych ministrów lub polityków. Tak było np. w przypadku ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego i ministra zdrowia Ewy Kopacz, którzy taką ochronę dostali ze względu na pracę nad zaostrzeniem przepisów o obrocie dopalaczami i zamykanie sklepów z tym towarem.

BOR to kilkusetosobowa jednostka podporządkowana MSW. Zadania Biura to także ochrona obcych delegacji przebywających w Polsce, budynków rządowych oraz polskich placówek za granicą.