Premier Donald Tusk, na wniosek ministra transportu Sławomira Nowaka, odwołał ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorza Kruszyńskiego - poinformował w piątek resort transportu.

"Prezes Rady Ministrów Donald Tusk (...) na wniosek ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka odwołał z dniem 17 lutego 2012 roku pana Grzegorza Kruszyńskiego ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego" - napisano w informacji opublikowanej na stronie internetowej resortu.

W komunikacie nie podano powodów odwołania Kruszyńskiego. Poinformowano, że w piątek premier powierzył dotychczasowemu wiceprezesowi ULC Tomaszowi Kądziołce obowiązki prezesa, do czasu powołania nowego szefa Urzędu. Ma to nastąpić w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu transportu pytany przez PAP o powody dymisji prezesa ULC powiedział, że minister transportu Sławomir Nowak miał "zastrzeżenia, co do jakości pracy byłego prezesa ULC w obszarze legislacji".

"Chodzi m.in. o ponad roczne opóźnienia w przygotowaniu projektów rozporządzeń do obowiązującej od września ub.r. nowelizacji ustawy o prawie lotniczym. Zaległe są aż 22 rozporządzenia, a konieczne jest przygotowanie jeszcze 40 kolejnych" - powiedział.

Karpiński podkreślił, że "minister zorganizował specjalne spotkanie w sprawie zaległości, przeprowadził rozmowę z byłym prezesem ULC i innymi urzędnikami". "Minister uznał, że dotychczasowy prezes ULC nie gwarantuje odpowiedniej mobilizacji do usunięcia zaległości legislacyjnych" - poinformował.

Kruszyński pełnił funkcję prezesa od 2006 r. Z lotnictwem jest związany zawodowo od 1979 roku. Pracował m.in. w spółkach: EuroLOT, PLL LOT.

W urzędzie - protest

Pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego wystosowali w piątek protest przeciw dymisji Kruszyńskiego.

"Pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego pragną wyrazić stanowczy sprzeciw wobec decyzji Prezesa Rady Ministrów, wydanej na wniosek ministra właściwego do spraw transportu, odwołującej Pana Grzegorza Kruszyńskiego z funkcji Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego" - napisali w piśmie protestacyjnym przesłanym PAP.

"Nie możemy sobie wyobrazić uzasadnienia dla tej decyzji, zwłaszcza w tak newralgicznym dla lotnictwa cywilnego w Polsce momencie. Na jesieni weszła w życie tak długo oczekiwana nowelizacja ustawy - Prawo lotnicze. Urząd obecnie stoi w obliczu konieczności przygotowania około 50 aktów wykonawczych do niej. Przed nami Mistrzostwa EURO 2012, które będą znacząco angażowały sektor lotniczy, a co za tym idzie wymagały profesjonalnego nadzoru ze strony władzy lotniczej. Tymczasowość może te przedsięwzięcia zakłócić" - napisano w piśmie.

Ich zdaniem Urząd jest pozytywnie oceniany podczas audytów Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego, Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego oraz Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej.

"Grzegorz Kruszyński był prezesem ogromnie zaangażowanym, o wielkiej wiedzy merytorycznej, a przy okazji doskonałym organizatorem i wyrozumiałym szefem" - podkreślili pracownicy w oświadczeniu.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Katarzyna Krasnodębska, pismo ma zostać wysłane do premiera i szefa resortu transportu.

W październiku 2009 r. ówczesny resort infrastruktury poinformował o wnioskach kontroli prowadzonej przez ministerstwo w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Wskazywały one na nieprawidłowości w przeprowadzaniu egzaminów na licencje pilota i powoływaniu członków komisji egzaminacyjnej oraz brak aktualnych pytań egzaminacyjnych.

Kontrola miała związek z zatrzymaniem w sierpniu 2009 r. przez CBA sześciu pracowników ULC - członków Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej oraz wykładowcy przedmiotów lotniczych. Zatrzymani za łapówki od pilotów i kandydatów na pilotów mieli zaliczać sesje egzaminacyjne na licencje lotnicze. Osiem osób usłyszało zarzuty za korupcję przy egzaminach teoretycznych na licencję pilota, a sześć było podejrzanych o przyjęcie łapówek i działanie w zorganizowanej grupie, natomiast dwie o nadużycie uprawnień. Tydzień wcześniej na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatrzymano kolejne dwie osoby. Zarzut udzielenia korzyści majątkowej za pomoc przy części teoretycznej egzaminu na licencję pilota postawiono kompozytorowi Januszowi S.

Kontrola była prowadzona w dniach 6-28 sierpnia 2009 r.; obejmowała okres od lutego 2007 r. do dnia rozpoczęcia kontroli. Jej zakresem objęto "procedury egzaminowania i licencjonowania personelu lotniczego stosowane w ULC".