Pięciu mężczyzn, którzy rozprowadzali ulotki wzywające do zabijania gejów, stanęło w Wielkiej Brytanii przed sądem. Oskarżono ich na podstawie nowego prawa określającego zbrodnie z nienawiści.

Oskarżeni - Ihjaz A., Mehboob H., Umar J., Razwan J. i Kabir A. - rozdawali te ulotki przed meczetem w Derby w środkowej Anglii.

Prawo, które weszło w życie w marcu 2010 r., penalizuje podżeganie do nienawiści na tle orientacji seksualnej, a także ułomności, rasy czy religii. Według prokuratury, przepis dotyczący nienawiści na tle orientacji seksualnej zastosowano po raz pierwszy.

Obrońcy oskarżonych twierdzą, że ulotki zatytułowane "Kara śmierci?" nie namawiały do zabijania i wyrażały stanowisko islamu w tej kwestii.

Prokuratura podnosi, że rozdawane przez oskarżonych ulotki były "napawające strachem i wstrętne". Ponadto podkreślano, że przeważająca większość muzłumanów, wyznawców innych religii czy po prostu - przeciwników homoseksualistów potrafi wyrażać swoje krytyczne poglądy w sposób umiarkowany, opanowany i zgodny z prawem.